Apple wprowadza „tryb nocny” w iOS 9.3

Firma Apple udostępniła dzisiaj pierwsza betę systemu iOS 9.3 dla deweloperów. Nowa aktualizacja przynosi kilka nowości, w tym „tryb nocny”.

Funkcja „tryb nocny” w systemie iOS 9.3

Najnowsza beta systemu iOS 9.3 na urządzenia mobilne Apple’a, przynosi sporo zmian, między innymi tryb Night Shift, czyli w wolnym tłumaczeniu „tryb nocny”. Nowa funkcja ma na celu zmniejszyć ilość światła niebieskiego emitowanego w godzinach wieczornych przez iPhone’a i iPada. Według badań, światło niebieskie może negatywnie wpływać na sen, zmieniając rytm dobowy naszego organizmu.

Przy włączonym trybie nocnym i braku światła słonecznego, iPhone automatycznie zmieni natężenie kolorów w kierunku ciepłych barw (żółty). W godzinach porannych, wyświetlacz smartfona automatycznie zmieni temperaturę kolorów, naśladując naturalne światło dzienne.

Wielu ludzi, którzy używają aplikacji f.lux na komputerach Mac, wiedzą już w jaki sposób temperatura kolorów monitora może zmieniać się w zależności od pory dnia. Aplikacja f.lux jest dostępna za darmo na komputery Mac od wielu lat i z powodzeniem pomaga zmniejszyć ilość światła niebieskiego w nocy. W rzeczywistości, f.lux miał pojawić się niedawno w sklepie App Store na urządzenia mobilne z systemem iOS, ale wykorzystując prywatne API, omijała skutecznie App Store’a naruszając zasady sklepu. Teraz wydaje się, że Apple opracowało własne rozwiązanie i aplikacja f.lux nie pojawi się zapewne w App Storze.

Redukcja światła niebieskiego iPhone z systemem iOS 9.3
Redukcja światła niebieskiego: iPhone z systemem iOS 9.3

Tryb nocny dostępny jest już od dzisiaj w wersji beta systemu iOS 9.3 dla programistów. Oprócz nowego trybu, dzisiejsza beta zawiera także kilka innych ważnych i nowych funkcji, w tym możliwość przyłączenia do jednego iPhone’a kilku zegarków Apple Watch, a także ulepszenia aplikacji Apple News, Notatki, Zdrowie i CarPlay.

Kiedy pojawi się iOS 9.3? Stawiałbym na marzec, czas kiedy miałby pojawić się budżetowy iPhone 5e lub 6c?

źródło: MacRumors – Apple Introduces New 'Night Shift’ Feature in iOS 9.3