Nowa technologia ładowania baterii w ruchu

Naukowcy z MIT opracowali nową technologię akumulatora, który ładuje się podczas ćwiczeń fizycznych lub małych ruchów zginających.

Technologia pozyskiwania energii podczas ruchów zginających

Pomysł na pozyskiwanie darmowej energii z naszej codziennej aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie okazał się mrzonką, i nie chodzi o to, że firmy i instytuty nie próbowały stworzyć takiej technologii. Jednak naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wpadli na nowy sposób generowania energii podczas małych ruchów zginającyh, który może okazać się początkiem przełomu.

Zamiast używać mechanicznych urządzeń piezoelektrycznych, zespół opracował nowe materiały oparte na bateriopodobnej technologii elektrochemicznej. Kiedy materiał pochyli się w przód i w tył, jest generowany prąd z z zaskakująco dużą mocą, co oznacza, że ​​może kiedyś własną energię kinetyczną będziemy zamieniać na prąd potrzebny do zasilania urządzeń mobilnych i naręcznych?

Obecne technologie pozyskiwania energii elektrycznej z ruchu, w tym piezoelektrycznych i tryboelektryczny, polegają na użyciu środków mechanicznych do wytwarzania energii. Jednak te systemy wymagają źródeł o wysokiej częstotliwości ruchu, więc nie działają dobrze podczas takich czynności jak ćwiczenia. Technologia wymyślona przez MIT wykorzystuje natomiast cienkich warstwy stopów litowych, takich jak elektrody z porowatego polimeru płynnego elektrolitu. Podczas schylania, jony litowe dzięki sile ciśnienia polimeru wytwarzają prąd elektryczny pomiędzy elektrodami, który może zasilać urządzenia lub ładować baterię. Zadziwiające jest to, że system wytwarza prąd zmienny (AC), a elektrody są wyginane w tył i w przód.

Zgodnie ze stwierdzeniem prof. Ju Li z MIT, system „nie jest ograniczony w drugim prawem termodynamiki, … więc w zasadzie, może być w 100 proc. efektywny”. Na razie jest to około 15 proc., ale Li spodziewa się, że wynik będzie znacznie lepszy.

Zobacz także:

Do tej pory urządzenia testowe wykonywały konsekwentnie nawet po 1500 cykli ciągłego zginania. Technologia jest jeszcze w początkowym stadium rozwoju, ale systemy zasilające mogą być łatwo wykonywane w różnych rozmiarach. Biorąc pod uwagę nasze nadmierne poleganie na nowoczesnej technologii, to może taka metoda zasilania w końcu będzie motywacją, aby przejść się na spacer.

źródło: MIT News – Harnessing the energy of small bending motions przez Engadget – Scientists use battery tech to harvest energy from movement