Flewn to epicka historia o wielorybie

Aplikacja Flewn to zrobiona w dobrym stylu opowieść o starym wielorybie na urządzenia mobilne z systemem iOS.

Flewn - epicka opowieść o starym wielorybie na iOS-a

W czasach, kiedy zalewani jesteśmy różnymi użytkowymi aplikacjami mobilnymi, rozmowami, które mają 140 znaków, a gry to szybka zręcznościówka do zajęcia czasu na przystanku, miło jest spotkać taką aplikację mobilną jak Flewn, która nie służy do jakiegoś konkretnego celu – po prostu opowiada historię okraszoną epickimi animacjami i grafikami łechcącymi nasze zmysły estetyczne.

Ta aplikacja, autorstwa Gabriela Smetzera, pozwoli Ci zatrzymać się choć na chwilę i przenieść do baśniowego świata prosto z iPhone’a lub iPada. Aplikacja Flewn jest stylizowana na baśniową książkę z dziesiątkami ilustracji, ale mimo wszystko nadal czuje się minimalną interakcję.

Flewn – Historia Starego Wieloryba

Stary Wieloryb (waleń) poszukuje oceanu, w tym celu przemierza pustkowia pustyni na szczudłach – już zaczyna się nieźle :) Wieloryb podróżuje sam w towarzystwie stworzeń wodnych, które ocalały po wyschnięciu oceanu. Główny bohater troszczy się o swoich przyjaciół, transportując ich na swoich plecach.

Użytkownik aplikacji jest tylko widzem i wraz z Starym Wielorybem poszukuje oceanu. To co dzieje się po drodze może Cię zaskoczyć.

Flewn Story

Niesamowita grafika w cyfrowej książce z trybem gry

Każdy szczegół tej mobilnej książki został dopracowany w wysokiej jakości cyfrowego obrazu. I pomimo, że tak naprawdę jest to interaktywna książka, kolejne ilustracje nie są stronami, tylko kolejnymi scenami opowieści. Przesuwając palcem po ekranie tabletu lub smartfona przechodzimy do kolejnej sceny – wszystko wygląda jak ruchomy obraz.

Pomimo, że Flewn jest cyfrową książką, to oferuje dużo więcej niż tylko multimedialna opowieść. Melancholijna opowieść, może być przeznaczona dla najmłodszych, ale prawdopodobnie wywrze większe wrażenie na starszych czytelnikach. Chodzi o to, że nie jest to tylko baśń o wielorybie przemierzającym pustynie na szczudłach – niesie za sobą dużo głębsze przesłanie i podkreśla jak ważne są w naszym życiu wartości.

Screen z aplikacji Flewn na iPhone'a
Screen z aplikacji Flewn na iPhone’a

Aplikacja zawiera treści w języku angielskim, ale są to krótkie i łatwe do zrozumienia zdania. Są szeroko rozmieszczone i nie mieszają się z pięknymi wizualizacjami. Raz na jakiś czas, napędzana ręcznie historia zamienia się w miniklipy wideo, które są w pełni animowane i zawierają nową scenę. Gdy scena się zakończy przechodzimy do trybu książki. Cała historia nie jest zbyt długa, ale jest to ten rodzaj opowieści, że będziesz chciał ją ponownie obejrzeć, szczególnie, że grafiki są bardzo miłe dla oka. Wśród bohaterów pojawia się także przyjazna żaba, która może spodobać się dzieciom.

Żaba, zwana w książce Żabą, pojawia się także w innej części aplikacji. Istnieje także „tryb gry”, choć może trudno nazwać to grą. Wymaga pewnych umiejętności stukania w ekran urządzenia, ale nie potrzeba specjalnych umiejętności aby przejść te rozgrywkę. Gra polega na dotykaniu ekranu, aby pomóc Żabie utrzymać się na powierzchni. Jeśli nie zrobimy tego prawidłowo Żaba spada na ziemię i trzeba zacząć rozgrywkę od nowa.

Zobacz także: Zestawienie niezwykłych Indie Games na smartfony i tablety

Zalety i wady aplikacji Flewn

Jest to wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju książka cyfrowa, która przeczytasz bardzo szybko, ale nie będziesz miał wrażenia, że zmarnowałeś pieniądze na jej zakup. Aplikacja została napisana wyraźnie z myślą o dzieciach, ale znajdzie swoich fanów wśród osób dorosłych, które cenią sobie dobry styl artystyczny.

Zniewalająco piękna ścieżka dźwiękowa jest prawdopodobnie najbardziej istotnym aspektem tej książki, dodając jej niezapomniany melancholijny klimat.

Gra z żabą może trochę przełamywać klimat panujący w opowieści. Mechanika gry nie jest wyszukana i może nie spodobać się wytrawnym graczom, ale należy pamiętać, że nie jest to gra mobilna – tylko multimedialna baśń. Na początku przejście gry może wydawać się trudne, ale trzeba złapać rytm. Niestety nie można zapisać postępów gry i wrócić do niej później.

Aplikacja mobilna Flewn kosztuje 3,99 euro, czyli ok. 17,5 zł – nie należy więc do najtańszych, ale trzeba na nią spojrzeć jak na ilustrowaną książkę, którą kupisz w podobnej cenie w księgarni. Według mnie appka powinna być trochę tańsza, ale warta jest swojej ceny, szczególnie jeśli masz małe dzieci, którym chcesz przeczytać wyjątkową i oryginalną historię. Dla dorosłych, może to być przyjemny sposób, aby odciągnąć się od zgiełku świata, choć na krótką chwilę.

Podsumowanie

Jeśli masz dzieci, to bardzo polecam tę niezwykłą historię. Ilustracje są malownicze, a fabuła jest bardzo wyjątkowa. Story mode to świetny sposób, aby ponownie przeczytać (choć bez tekstu) całą historię z punktu widzenia różnych postaci występujących w książce. Dla dorosłych może to nie być trafiona pozycja, chyba, że cenisz sobie walory estetyczne i artystyczne w aplikacji mobilnej.

Aplikacja dostępna jest tylko na iPhone’a iPada lub iPoda touch z systemem iOS 7 lub nowszym.  Kliknij na poniższy przycisk, aby kupić i pobrać ją ze sklepu App Store.

źródło: iDownloadBlog – Flewn review: a whale of a story told with style przez Flewn Story