Wi-Fi HaLow 802.11ah dla IoT

Wi-Fi HaLow działające w standardzie IEEE 802.11ah przeznaczone jest dla urządzeń IoT, które wymagają niskiego poboru mocy i dalekiego zasięgu.

Wi-Fi HaLow IEEE 802.11, 900 MHz

Obecnie istnieje ponad 6,8 ​​miliarda urządzeń, które korzystają z technologii internetu bezprzewodowego Wi-Fi. W najbliższych latach liczba takich urządzeń będzie gwałtownie rosnąć, głównie ze względu na rozpowszechnianie się na całym świecie różnego rodzaju urządzeń typu wearables, inteligentnych samochodów, czujników i innych przedmiotów, które określane sa mianem IoT (z ang. Internet of Things – Internetu Rzeczy). Wi-Fi Alliance ogłosiło w tym tygodniu nowy standard IEEE 802.11ah określany mianem Wi-Fi HaLow, który został opracowany specjalnie dla urządzeń internetu przedmiotów/rzeczy.

Zobacz także:

Cechy standardu Wi-Fi HaLow 802.11ah

Internet bezprzewodowy Wi-Fi 802.11ah działa na częstotliwości 900 MHz, przez co można zmniejszyć zużycie energii i wydłużyć zasięg transmisji. Dodatkowymi zaletami są: lepsza propagacja, czyli zdolność do przekazywania sygnału w obecności wielu zakłóceń oraz penetracja, czyli zdolność do przesyłania przez różnego rodzaju przeszkody takie jak ściany lub podłogi.

Według szacunków promień Wi-Fi HaLow będzie dwa razy większy w porównaniu z obecnie stosowanymi nowoczesnymi standardami Wi-Fi, tj. 500 m w przypadku 802.11n, które można rozszerzyć do 1 km za pomocą przekaźnika. Rzeczywista przepustowość wspierana przez 802.11ah nie będzie zbyt wysoka: technologia 802.11a/g korzysta z maksymalnie 26 kanałów, które zapewniają prędkość przesyłu danych do 100 Kb/s.

Czy Wi-Fi HaLow zastąpi Bluetooth i sieci komórkowe?

Technologia Wi-Fi HaLow została zaprojektowana w celu umożliwienia komunikacji między urządzeniami, które zużywają stosunkowo małą ilość energii i muszą łączyć się z internetem na większych odległościach lub znajdującą się w trudnych warunkach (z wieloma barierami). Technologia może w wielu przypadkach wyprzeć zarówno Bluetooth jak i sieci komórkowe, ponieważ łączy w sobie najlepsze cechy obu tych środowisk: niski pobór mocy podczas pracy i duży zasięg. Co więcej, w przeciwieństwie do innych technologii takich jak Bluetooth i sieci radiowe krótkiego zasięgu, urządzenia działające w standardzie 802.11ah można będzie podłączyć bezpośrednio do internetu.

Wiele urządzeń wspomagających standard Wi-Fi 802.11ah będzie działać także na częstotliwościach 2,4 i 5 GHz, czyli wspierało będzie tradycyjną technologię 802.11n/ac i będzie w miarę możliwości w stanie wysyłać oraz odbierać dane w wyższych prędkościach.

WiFi HaLow prawdopodobnie nie zastąpi całkowicie Bluetootha, ze względu na rozległy ekosystem, który obecnie wykorzystuję te technologię. Będzie na pewno w przyszłości silną konkurencją dla technologii Bluetooth. Wiadomo także, że 802.11ah nie będzie w stanie zastąpić sieci komórkowych, ponieważ są one wszechobecne i głównym źródłem dochodów dla firm telekomunikacyjnych.

Technologia bezprzewodowa Wi-Fi HaLow 802.11ah ma bardzo duży potencjał i z pewnością zostanie wykorzystany dla internetu rzeczy (IoT), gdzie umożliwi komunikację zarówno dla wearables z małymi bateriami oraz dla innych zastosowań, które nie mogą łączyć się z siecią za pomocą dzisiejszych technologii. Na przykład, Wi-Fi HaLow może połączyć wszystkie osobiste trackery czynności życiowych w szpitalu na serwerze centralnym lub umożliwi komunikację między różnymi maszynami w dużym zakładzie przemysłowym albo rolnictwie.

Wi-Fi Alliance twierdzi, że jego technologia działa w nielicencjonowanym paśmie; dlatego standard bezprzewodowy HaLow nie powinien kolidować z istniejącymi technologiami bezprzewodowymi. Niemniej jednak, należy zauważyć, że na pasmo 900 MHz potrzebna jest licencja w niektórych krajach w tym w Polsce. Dlatego technologia może nie działać wszędzie, przez co bardzo spowolni to wdrożenie w różnych gałęziach przemysłu.

Obecnie 802.11ah Wi-Fi jest jeszcze na etapie projektowym, ale jeszcze w tym roku zostanie on zatwierdzony przez grupę roboczą IEEE Std P802.11ah.

Więcej na temat Wi-Fi HaLow znajdziesz na oficjalnej stronie organizacji.

źródło: Wi-Fi.org – Wi-Fi Alliance® introduces low power, long range Wi-Fi HaLow™ przez AnandTech – Long-Range, Low-Power Wi-Fi for Internet-of-Things Devices