Płatności mobilne przez iMessage

Firma Apple opracowuje sprytny pomysł na płatności mobilne realizowane przez wiadomości iMessage.

Wkrótce będzie można wysłać pieniądze do znajomych przez wiadomości tekstowe iMessage, rozmowy telefoniczne, e-maile lub wiele innych aplikacji mobilnych na iPhone’a.

Według znalezionego przez serwis Quartz zgłoszenia patentowego z grudnia 2015 roku, Apple może wkrótce uruchomić nową usługę płatności mobilnych, dzięki której wyślesz pieniądze do swoich kontaktów bezpośrednio z aplikacji w smartfonie, takich jak na przykład iMessage.

Grafika z wniosku patentowego przedstawiająca rozmowę i sposób wykonywania płatności przez iMessage, pomiędzy dwoma iPhone’ami:

Płatności mobilne Apple przez wiadomość tekstową iMessage.
Płatności mobilne Apple przez wiadomość tekstową iMessage.

Wykonanie przelewu przez aplikację iMessage miałaby odbywać się bezpośrednio w oknie rozmowy tekstowej. W prawym górnym rogu interfejsu aplikacji iMessage znajduje się przycisk Make Payment (z ang. Dokonaj płatności). Można przypuszczać, że po dotknięciu tego przycisku, można wysłać pieniądze do znajomego – prawdopodobnie za pomocą integracji z kontem bankowym lub kartą kredytową – danymi finansowymi, które przechowywane są w systemie Apple Pay lub koncie powiązanym z Apple ID.

Jeśli Apple miałoby wyposażyć w płatności swoją usługę wysyłania wiadomości tekstowych, to można się spodziewać, że inne aplikacje mobilne mogłyby być również zintegrowane z tym systemem.

Apple prawdopodobnie chce konkurować z takimi platformami płatności mobilnych jak Venmo i Square. Już teraz można wysyłać pieniądze do znajomych na Snapchacie za pomocą usługi Snapcash. Za pomocą komunikatora Facebooka można wysyłać przelewów do znajomych (jeśli podłączymy do niego swoją kartę kredytową). W Azji, takie aplikacje mobilne jak WeChat i Alipay dominują na rynku przelewów i płatności. Nie dziwi więc fakt, że Apple chce znaleźć wygodne rozwiązanie i miejsce w tym obszarze.

W zeszłym miesiącu, The Wall Street Journal poinformował, że Apple rozmawia z dużymi bankami, takimi jak JP Morgan i Wells Fargo na temat rozwoju usług płatności mobilnych, które „pozwolą konsumentom dokonywać płatności z konta do zweryfikowanych odbiorców za pośrednictwem urządzeń Apple’a”. Polegałoby to oczywiście na podłączeniu karty kredytowej lub debetowej do Apple Pay.

Samo złożenie patentu przez Apple’a nie musi oznaczać, że możemy spodziewać się jakiś rewolucyjnych zmian w zakresie płatności. Firma z Cupertino zgłaszała w przeszłości wiele wniosków patentowych, które służyły jedynie do ochrony pomysłów marketingowych. Jednym z ciekawszych patentów, był ekran cyfrowy, który można byłoby zwijać jak gazetę.

Póki co, do tej pory nie doczekaliśmy się jeszcze usługi Apple Pay w Polsce, ale mam nadzieję, że 2016 rok przyniesie w polskim sektorze bankowym rewolucyjne rozwiązania dla miłośników płatności smartfonami.

źródło: Quartz – Apple wants to let you make payments through texts, phone calls, and emails przez Business Insider – Apple has a clever idea to let you pay your friends right in iMessage