Technika druku, która ukrywa dwa obrazy

Naukowcy opracowali technikę druku, która umożliwia nadrukowanie i oglądanie dwóch obrazów na jednej płaszczyźnie w zależności od kąta patrzenia.

Technika podwójnego druku

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL – École Polytechnique Fédérale de Lausanne), opracowali unikalną technikę druku, która pozwala na nadrukowanie dwóch obrazów w tym samym miejscu.  Jednak w zależności od kąta patrzenia w jednym momencie możemy zobaczyć tylko jeden obraz, drugi pojawia się po obróceniu. Aby zobaczyć „ukryty” obraz wystarczy obrócić zdjęcie, co spowoduje ukrycie poprzedniego obrazu.

Pomysł przypomina Wam na pewno znane z dzieciństwa trójwymiarowe karty zwane hologramami, na których mogliśmy oglądać różne obrazki lub nawet mini animacje. Jednak metoda i wykonanie podwójnych nadruków obrazów jest znacznie bardziej skomplikowana.

Aby stworzyć efekt podwójnego obrazu, zespół musiał opracować model matematyczny i oprogramowanie zdolne do przewidywania, jak wydruk będzie wyglądać, gdy obrazy obserwowany będzie pod różnym kątem widzenia.

Efekt póki co jest widoczny tylko wtedy, gdy obraz wydrukowany jest na metalowej blaszce ze względu na jej właściwości lustrzane. Papier rozprasza światło w różnych kierunkach, a tym samym eliminuje efekt podwójnego nadruku. Oprócz metalowej blaszki jako nośnika, potrzebna jest tylko standardowa drukarka atramentowa i wymagane oprogramowanie do tworzenia ukrytych zdjęć.

Roger D. Hersch z EPFL uważa, że ​​technologia może być kiedyś wykorzystane do poprawy bezpieczeństwa dokumentów, co utrudni przestępcom tworzenie fałszywych pieniędzy, kart kredytowych, paszportów i innych dokumentów.

źródło: informacja prasowa EPFL – Rotate an Image, Another One Appears via TechSpot – Scientists develop printing technique that hides an image behind another