E-papierowe rozkłady jazdy w Londynie

Osoby korzystające z komunikacji miejskiej w Londynie teraz będą mogły sprawdzać odjazdy autobusów na e-papierowych rozkładach jazdy zamontowanych na przystankach.

Rozkład jazdy na e-papierze na przystanku (Londyn)

Transport for London (TfL) wprowadził testowo na kilku przystankach autobusowych nowe rozkłady jazdy wyposażone w wyświetlacze e-papierowe. Rozkłady pokazują w czasie rzeczywistym rozkłady jazdy autobusów, mapy tras oraz znak przystanku autobusowego. Wyświetlacze mają wielkość trzech kartek formatu A4 ułożonych jedna pod drugą. Na dole znajdują się kolorowe przyciski, które służą do przełączania i podświetlania ekranu elektronicznego rozkładu.

Dzięki e-papierowym rozkładom jazdy podróżni nie muszą uruchamiać smartfona i szukać odpowiedniego rozkładu – szczególnie w deszczowy londyński dzień :)

Nowe wyświetlacze mają być ułatwieniem dla podróżnych, a także są przyjazne dla środowiska. Podobnie jak czytnik e-booków Kindle, e-papierowy rozkład jazdy jest czytelny w pełnym słońcu i wymaga mniej energii niż konwencjonalne, kolorowe wyświetlacze.

TfL twierdzi, że nowe wyświetlacze mogą być zasiane bateriami słonecznymi, a dodatkowo mogą pobierać i wyświetlać informacje na temat położenia autobusu za pomocą technologii GPS i 3G. Na razie jednak, ta funkcja dostępna jest tylko w jednym miejscu, w pobliżu Waterloo Bridge, choć w przyszłym miesiącu planowane jest wprowadzenie kolejnych trzech urządzeń na Parliament Square, Piccadilly Circus i Sloane Square.

Nowe rozkłady będą testowane aż do jesieni przyszłego roku. Obsadzenie całego Londynu takimi rozkładami byłoby zapewne zbyt drogie, ale jest to dobry krok do obecności internetu przedmiotów (IoT) w przestrzeni publicznej.

źródło: BBC – London bus stops embrace e-paper