Logowanie do konta Google smartfonem bez hasła

Google testuje możliwość zalogowania się do konta Google bez podawania hasła, ale przy użyciu smartfona.

Logowanie do konta Google przy użyciu smartfona

Firma Google kładzie bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo i sposób uwierzytelniania przy dostępie do konta Google na Gmailu, YouTube’ie. Wiadomo, że im więcej zabezpieczeń tym nasze mejle i dane są mniej narażone na dostęp przez niepowołane osoby. Jednak dwuetapowe logowanie jest bardzo uciążliwe i Google zdaje sobie z tego sprawę. Aby ułatwić życie użytkownikom, a jednocześnie nie rezygnować z wysokiego poziomu zabezpieczeń, firma testuje rozwiązanie, które ma pozwolić użytkownikom na zalogowanie się na dowolnym urządzeniu, wykorzystując swojego smartfona bez podawania hasła.

Niektórzy właściciele smartfonów z Androidem zostali już poproszeni o przetestowanie tej opcji. Warunkiem skorzystania z możliwości logowania się przez telefon do konta Google, jest posiadanie PIN-u zabezpieczającego dostęp do smartfona, wzór zabezpieczający lub dostęp za pomocą odcisku palca. Oczywiście przechodząc na sposób logowania smartfonem do konta Google w dalszym ciągu można zalogować się przy użyciu hasła, które pozostaje cały czas alternatywną metodą. Google podaje również instrukcję jak wyłączyć logowanie telefonem, jeśli się popsuje lub go zgubimy.

Logowanie do konta Google przy użyciu smartfona - screeny z aplikacji pod Androidem
Logowanie do konta Google przy użyciu smartfona – screeny z aplikacji pod Androidem

Celem jest, aby konta były jeszcze bardziej bezpieczne, nawet jeśli ktoś używać słabego hasła. Testy prowadzone są przez małą grupę użytkowników. Damy Wam znać jeśli Google otworzy publiczne testy beta tej funkcji.

Byłbyś zainteresowany stosowaniem takiej metody dostępu do konta Google?

źródło: phoneArena – Google testing account sign-in using your phone not a password, grafika z serwisu Android Authority – Log in to your Google account on the PC using your phone, no password needed