Czy internet (WebRTC) zastąpi Twój numer telefonu?

Odpowiedź brzmi: nie – smartfon i telefon stacjonarny pozostaną (przynajmniej na razie), ale numery telefonów będą zanikać – wszystko dzięki WebRTC, sprawdź dlaczego?

Para rozmawiająca przez stary pionowy telefon

Znaczenie internetu w naszym codziennym życiu jest coraz silniejsze i coraz częściej będziemy z niego korzystać jako naszego głównego kanału komunikacji. Dla wielu ludzi, komunikator Skype jest już preferowanym środkiem komunikowania się – podobnie jak inne tego typu narzędzia do wideorozmów, np. Hangout od Google’a.

Pytanie przed jakim stoimy to: Czy w związku z popularyzacją technologii do komunikacji internetowej możemy spodziewać się, że telefony stacjonarne i komórkowe całkowicie znikną? Oczywiście nie, smartfony to urządzenia dzięki, którym możemy właśnie rozmawiać, ale istnienie numerów telefonów stoi pod znakiem zapytania.

Komunikacja w czasie rzeczywistym (RTC)

Na początek, garść informacji na temat skrótów:

  • Akronim RTC oznacza z ang. Real-Time Communication, czyli komunikację w czasie rzeczywistym.
  • WebRTC to darmowy i otwarty standard HTML 5 rozwijany przez World Wide Web Consortium (W3C), służący do komunikacji w czasie rzeczywistym przez przeglądarkę internetową.  Rozwój projektu wspierany jest przez twórcę standardu, czyli firmę Google oraz przez twórców przeglądarek, czyli takie firmy jak Mozilla, Microsoft i Opera. WebRTC zapewnia przeglądarkom i aplikacjom mobilnym na komunikowanie się w czasie rzeczywistym (RTC).

Celem projektu WebRTC jest umożliwienie stworzenia ciekawych i wysokiej jakości aplikacji RTC, które są opracowywawane dla przeglądarek internetowych, platform mobilnych oraz urządzeń internetu przedmiotów (IoT). Dzięki temu wszystkie urządzenia mogą komunikować się za pomocą zestawu wspólnych protokołów.

Zobacz także: Czym właściwie jest internet przedmiotów (IoT)?

Jak nawiązać połączenie za pomocą WebRTC?

  • Użytkownicy, którzy chcą rozmawiać za pomocą WebRTC muszą mieć dostąp do adresu internetowego URL, który potrzebny jest do nawiązania połączenia telefonicznego. Może to być prosta aplikacja z przyciskiem do zainicjowania połączenia – która może być dostępna przez jakąkolwiek technologię lub stronę internetową.
  • Wszystko czego potrzebuje nasz interlokutor, to dostęp do adresu internetowego na przykład przez przeglądarkę internetową, pod którym może odebrać połączenie. Może także wykorzystać telefon stacjonarny lub smartfona, które obsługują protokoły inicjowania sesji SIP (z ang. Session Initiation Protocol). 

Opcja Kliknij, aby zadzwonić dostępna jest na stronach internetowych już od jakiegoś, ale teraz WebRTC umożliwia skorzystanie z tego rodzaju funkcji bez  dodatkowych rozszerzeń przeglądarki i wtyczek – wszystko dzięki standaryzacji połączeń internetowych.

Możemy spodziewać się, że już niedługo programiści aplikacji i stron internetowych będą częściej i w bardziej kreatywny sposób wykorzystywać tę opcję. Oczywiście nie będą to tylko strony internetowe, ale przede wszystkim aplikacje mobilne i usługi internetowe, takie jak np. LinkedIn, SAP i wiele nowych, które pojawią się niedługo w ramach rozwijającego się internetu przedmiotów.

WebRTC pomaga w demokratyzacji komunikacji i sprawia, że ​​osadzanie połączeń głosowych lub wideo w dowolnej aplikacji, urządzeniu lub przeglądarce jest proste i bezpieczne. Standard ten umożliwia każdemu osadzić elementy komunikacji kontekstowej bez żadnych ograniczeń sprzętowych i technologicznych. Ponadto WebRTC stanowi tanią alternatywę dla skomplikowanych rozwiązań telefonii i jednocześnie jest sporym zagrożeniem dla operatorów komórkowych.

Póki co WebRTC jest najlepszym wyborem dla tych, którzy muszą zapewnić swoim klientom prowadzenie rozmów audio lub wideo bezpośrednio z przeglądarki. Wkrótce można spodziewać się wykorzystania tej technologii do tworzenia konferencji online bez żadnych dodatkowych wtyczek i oprogramowania.

Czy czeka nas lepsza przyszłość komunikacji?

Wizja kliknięcia, aby bezpiecznie zadzwonić z dowolnego miejsca i urządzenia, nawet z lodówki lub pralki (sic!) brzmi trochę futurystycznie. Jak zwykle pojawiają się kwestie związane z prywatnością i bezpieczeństwem.

Jeśli zmieni się sposób komunikowania, a tym samym odrzucenie starych paradygmatów, będzie musiała zmienić się całkowicie także kwestia szyfrowania komunikacji. Wszystko wskazuje jednak na to, że w kwestii swobodnej i bezpiecznej komunikacji następuje spory postęp, a niektórzy twierdzą że rozmowy przez przeglądarkę są bardziej bezpieczne niż kiedykolwiek wcześniej.

źródło: Forbes – Will The Internet Replace Your Phone Number?, Wikimedia Commons – Candlestick Telephones