25% modeli smartfonów w 2016 r. będzie mieć ekran Force Touch

Według szacunków, aż 25% nowych smartfonów, które zostaną wprowadzone na rynek w przyszłym roku będzie wyposażonych w wyświetlacz dotykowy typu Force Touch.

Estymacja sprzedaży smartfonów z ekranami typu Force Touch w latach 2015-2016

W przyszłym roku powinno pojawić się na rynku smartfonów coraz więcej modeli ze skanerem linii papilarnych oraz ekranami reagującymi na nacisk, czyli wyposażonych w tzw. technologię Force Touch.

Według IHS Technology, w 2016 roku 25% wszystkich nowych smartfonów będzie posiadało wyświetlacze wyposażone w technologię Force Touch. Funkcja ta pozwala ekranowi rozróżnić siłę nacisku na powierzchnię wyświetlacza. Dzięki temu lekkie tapnięcie na ekran może wywołać inne opcje oprogramowania niż silniejszy nacisk.

W tym roku Apple wprowadziło nową funkcję 3D Touch w nowej generacji modelu iPhone’a 6s i 6s Plus. Dzięki niej aplikacje otrzymały dodatkowy element nawigacji, który może wywoływać nowe funkcje zależne od siły nacisku. Na przykład lekki nacisk może umożliwić użytkownikowi podejrzenie wiadomości e-mail, a silniejszy nacisk otworzy tę wiadomość na pełnym ekranie. Dodatkowo aplikacje mobilne posiadają opcjonalne menu kontekstowe szybkiego dostępu, wywoływane silniejszym naciskiem na ikonę z ekranu głównego.

Poza iPhone’em 6s i 6s Plus, ekrany reagujące na siłę nacisku (Force Touch) posiadają takie urządzenia mobilne jak Apple Watch i Huawei Mate. Funkcja może różnić się od rodzaju urządzenia, ale zasada działania jest podobna i oparta jest na sile, bądź długości czasu nacisku na wyświetlacz.

Firma IHS przewiduje, że liczba urządzeń z modułami Force Touch wzrośnie w przyszłym roku o 317% do 461 mln sprzedanych sztuk. Smartfony wysokiej klasy, w ślad za sukcesem 3D Touch w iPhone’ach 6s oraz Apple Watchach, będą wyposażane w nową technologie dotykową przez wiodących producentów.

3d-touch-iphone-6s

Produkcja wyświetlaczy dla smartfonów będzie rosła w ciągu najbliższych kilku lat. Według dyrektora IHS ds. technologii dotykowych, Calvina Hsieha dostawy paneli in-cell oraz on-cell, będą stanowiły 40% wszystkich zamówień na ekrany smartfonów, a w 2018 będą stanowiły ponad 50% wszystkich zamówień.

źródło: IHS Technology – Apple Products Spur Growth in Force Sensing Display Technologies, IHS Says