Rok 2015 w 4 minuty na filmie od Wikipedii

Największa internetowa encyklopedia Wikipedia opublikowała wideo pt. #Edit2015, podsumowujące mijający rok.

Co edytowaliśmy w 2015 roku w Wikipedii?

Największa kronika ludzkości jaką jest Wikipedia jest aktualizowana na żywo i jest czymś więcej niż ogromny zbiór artykułów na rozmaite tematy związane z wydarzeniami, ludźmi, czy rzeczami. To ogromny żywy organizm, który z każdym dniem rośnie żywiąc się historią.

Od tragedii po imprezy sportowe – zawiera wszystkie niezbędne informacje – jej objętość i zawartość jest niesamowicie duża. Jeśli coś właśnie się  to kroniki prawie wszystko. W dokumencie w czasie rzeczywistym historii, ogrom miejscu jest oszałamiająca. Jeśli wydarzyło się właśnie coś ważnego, włącznie z pojawieniem się lub zniknięciem nowej planety, to w Wikipedii z pewnością znajdziesz artykuł na ten temat. Często pojawia się w wielu językach na raz i całkowicie bezinteresownie przez wolontariuszy społeczności Wikipedii. Internetowa encyklopedia zawiera obecnie ponad 38 milionów artykułów, które są edytowane przez ponad 70 000 użytkowników.

Czasem Wikipedia wykorzystywana jest do innych celów niż została stworzona, ale na szczęście użytkownicy czuwają i nie dopuszczają do złamania regulaminu i misji serwisu.

Zobacz hasło: Rok 2015 (MMXV) w serwisie Wikipedia.

Tegoroczny film Wikipedia: #Edit2015, który trwa zaledwie niecałe 4 minuty, zawiera wszystkie najważniejsze wydarzenia z naszego ciągle zmieniającego się świata.

Zachęcam do obejrzenia filmu #Edit2015:

 

źródło: Wikimedia Blog – Live a year in 4 minutes: Introducing #Edit2015, Wikipedia’s year-in-review video