Historia komunikacji na infografice

Zobacz, jak zmieniał się sposób w jaki komunikowaliśmy się od czasów prehistorii aż do 2015 roku. Jaka forma komunikacji będzie następna?

Cofając się do czasów prehistorycznych, pierwszym znanym sposobem komunikowania się na odległość były sygnały/znaki dymne. Jednak najwięcej sposobów komunikacji powstało w ciagu ostatnich czterech dekad. Od pojawienia się telefonu komórkowego na początku 1970 roku do inteligentnych rozwiązań opartych na chmurze.

Infografika przygotowana przez ThinkingPhones, a przetłumaczona przez nas doskonale obrazuje jaką drogę przeszła ewolucja sposobów komunikowania się między ludźmi.

Zaczęło się od ery wizualnej i znaków dymnych, które były podstawowym sposobem przekazywania wiadomości. Przenosząc się szybko do 1450 roku, człowiek wykorzystał gołębia do wysyłania listów i stworzył maszynę drukarską, aby masowo szerzyć słowo pisane. Telegraf, który powstał w 1838 roku oraz telefon z 1876 roku rozpoczęły erę kablową, która utorowała drogę dla pierwszego wideofonu, pagera i faksu.

Era bezprzewodowa rozpoczęła się wraz z utworzeniem pierwszego przenośnego telefonu komórkowego w 1973 roku, rozpoczynając ekspansję telekomunikacji oraz ery internetu i chmury. Wzrost mobilności, komunikatorów, oraz upowszechnienie się smartfonów, zmieniło całkowicie nasze nawyki komunikacyjne i pozwoliło na porozumiewanie się z każdym o każdej porze w dowolnym miejscu na ziemi. Komunikacja za pośrednictwem głosu, wiadomości tekstowej (pierwszy SMS został wysłany w 1992 roku) lub wideo pokazuje, jak bardzo zaawansowane narzędzia komunikacyjne mamy dzisiaj do dyspozycji.

Żyjemy w czasach komunikacji kontekstowej, w której mamy do dyspozycji wyrafinowane inteligentne narzędzia, zapewniające przepływ informacji i komunikatów w czasie rzeczywistym. Czy już niedługo będziemy mogli korzystać z holofonów (komunikacja za pomocem obrazu holograficznego)?

Historia komunikacji na infografice

źródło: thinkingphones – A History of Communication