Czy lampki choinkowe mogą spowolnić Wi-Fi?

W okresie świąt światełka choinkowe będą obecne w większości domów, a to może mieć wpływ na wolniejszy transfer Wi-Fi.

Lampki choinkowe vs. Wi-Fi

Warto dwa razy pomyśleć zanim podłączysz światełka choinkowe zwłaszcza obok routera Wi-Fi. Według firmy Ofcom, popularne lampki świąteczne mogą spowodować, że sygnał Wi-Fi będzie słabszy, przez co transfer danych wolniejszy.

Wygląda na to, że popularne choinkowe światełka bożonarodzeniowe należy dodać do listy innych urządzeń elektrycznych, które mogą zakłócać fale radiowe bezprzewodowego internetu. Oprócz lampek, sygnał mogą zakłócać mikrofalówki czy elektroniczne nianie. Ustaw zatem choinkę w oddalonym miejscu od routera, jeśli chcesz uniknąć zakłóceń, albo wręcz przeciwnie, ustaw obok routera, żeby podczas świąt nie korzystać z internetu :)

Polecam także: Zobacz w aplikacji otaczające Cię fale radiowe

W rzeczywistości problemy związane z zakłóceniami elektromagnetycznymi pochodzącymi od niektórych rodzajów tańszych żarówek nie są niczym nowym, ale Ofcom próbuje podpromować swoją nową aplikację mobilną Wi-Fi Checker, która wskazuje potencjalne problemy z zakłóceniami Wi-Fi.

Ofcom Wi-Fi Checker

Aplikację można pobrać na urządzenia z iOS-em w brytyjskim sklepie App Store.

Według firmy Ofcom, sześć milionów domów i biur w całej Wielkiej Brytanii może poprawić jakość bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego poprzez odpowiednią optymalizację i konfigurację sieci Wi-Fi, a nowa aplikacja ma pomóc w zdiagnozowaniu problemów. Wyświetlane sa w niej propozycje, jak można poprawić konfigurację bezprzewodowego internetu w domu lub biurze.

Ubierając choinkę w tym roku, pamiętaj, że sygnał Wi-Fi nie jest na tyle silny, żeby nie poskromiły go niewinne światełka  choinkowe :) Zmiana położenia routera i innych urządzeń elektrycznych szybko poprawi szybkość pobierania i wysyłania danych przez Wi-Fi.

źródło: BBC Technology News – Fairy lights could 'slow’ wi-fi speeds warns Ofcom