Nowy dron dostawczy Amazon Prime Air

Na stronie Amazon Prime Air pojawił się film przedstawiający, jak działa nowy dron dostawczy.

Dron dostawczy Amazon Prime Air

Firma Amazon zaktualizowała dzisiaj swoje strony Prime Air poświęcone powietrznym usługom dostawczym za pomocą drona. Po raz pierwszy o nowej usłudze usłyszeliśmy w 2013 roku i wówczas wielu uznawało to za żart. Jednak dostawy Amazon Prime Air stają się rzeczywistością.

Przyszły system dostaw firmy Amazon zaprojektowany został w taki sposób, aby bezpiecznie dostarczać przesyłki do klientów w conajmniej 30 minut przy użyciu małych bezzałogowych statków powietrznych, zwanych dronami. Usługa Prime Air ma ogromny potencjał, jednak zanim zacznie być stosowany na szeroką skalę zajmie to jeszcze trochę czasu, między innymi ze względu na regulacje prawne związane z poruszaniem się dronowych dostawców w przestrzeni powietrzych.

Oprócz zdjęć nowego drona dostawczego, Amazon zamieściło kilka nowych filmów poświęconych usłudze Prime Air, w tym jeden z udziałem kontrowersyjnego prowadzącego brytyjski program Top Gear, Jeremy’ego Clarksona. Na filmie możesz zobaczyć, jak działa usługa Amazon Prime Air i jak dron może dostarczyć paczkę wprost do twojego ogródka.

Celem projektu jest dostarczanie paczek o wadze do 2,3 kg (ok. 5 funtów) w ciągu mniej niż pół godziny. Wiceprezes Amazon Prime Air Gur Kimchi powiedział na początku tego roku, że „Prime Air dąży do teleportacji – nie łamiąc praw fizyki”.

W pytaniach i odpowiedziach na Prime Air, firma uspokaja klientów, że usługa jest jest realna i daleko jej do science fiction: Pewnego dnia, widok dronów Prime Air będzie tak samo normalne, jak widok ciężarówki przewożącej przesyłki tradycjną drogą.

Is this science fiction or is this real?
It looks like science fiction, but it’s real. One day, seeing Prime Air vehicles will be as normal as seeing mail trucks on the road.

Nowy prototyp drona Amazon Prime Air (listopad 2015)
Nowy prototyp drona Amazon Prime Air (listopad 2015)

Amazon zaznacza również, że nie jest to ostateczny projekt drona dostawczego i cały czas testowanych jest aż kilkanaście różnych prototypów i konstrukcji, przeznaczonych do różnych zastosowań. Zaprezentowany dzisiaj projekt drona jest znacznie większy od poprzednich prototypów, które były już prezentowane:

Wcześniejszy prototyp drona Amazon Prime Air

Drony są opracowywane w centrach badawczych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Izraelu. Ostatnio, CEO Amazona Jeff Bezos powiedział, że Wielka Brytania jest kandydatem do bycia jednym z pierwszych miejsc, gdzie drony zaczną dostarczać przesyłki.

źródło: Business Insider – We just got our best look yet at Amazon’s flying drone delivery program przez Amazon Prime Air