iPhone opisany 1000 popularnych angielskich słów

Oto, jak używając 1000 bardzo łatwych angielskich słów opisać najważniejsze funkcje iPhone’a?

Jak opisać funkcje iPhone'a używając łatwych angielskich słówek?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś rozmawiać o technologii z pięciolatkiem, osobą w wieku 85 lat lub używając obcego języka, to wiesz jakim problemem jest znalezienie łatwych i zrozumiałych słów.

Wbrew pozorom nie jest łatwo wyjaśnić młodemu człowiekowi takie pojęcia jak internet, GPS, Bluetooth, atomy, orbita lub energia w języku polskim a co dopiero po angielsku. W nowej książce Randalla Munroe, twórcy serwisu xkcd – A webcomic of romance,sarcasm, math, and language, pt. „Things Explainer” możesz znaleźć bardzo ciekawe przykłady i podpowiedzi jak używając prostych słów opisać skomplikowane przedmioty, zjawiska i różne zagadnienia.

To bardzo ciekawe, jak prosto można opisać trudne definicje, oto kilka przykładów:

  • układ okresowy pierwiastków = małe cząsteczki, z których jest zbudowany świat
  • Wielki Zderzacz Hadronów = wielka rzecz do zderzania małych cząstek
  • Bomba atomowa = maszyna niszcząca miasta

Książka Munroe, ukazała się wczoraj, 24 listopada i porusza wszelkie zagadnienia, które mogą być niezrozumiałe nawet dla dorosłych – przy pomocy ilustracji i prostych opisów, każdy zrozumie czym jest smartfon taki jak iPhone. W żartobliwy sposób wyjaśnia jak działa mały silnik powodujący wibracje w smartfonie:

Kieszonkowy napęd: Ten kawałek metalu porusza się bardzo szybko, powodując, że telefon wibruje. W ten sposób, smartfon informuje Cie o tym, że ktoś dzwoni bez wydawania dźwięku (chyba, że leży na twardym stole, wtedy może być głośny). GPS to „czujnik położenia”, gniazdo kart SD to „dodatkowe gniazdo na pamięć”, a chip, który odpowiada za łączność Wi-Fi to „hot spot gaduła”.

Książka Munroe jest przepełniona wieloma pomysłowymi wyjaśnieniami nowych technologii i urządzeń, dodatkowo okraszonymi faktami, o których mogliście nie wiedzieć.

Oto, jak można opisać funkcje iPhone’a używając bardzo zrozumiałych słów:
(kliknij na obrazek, aby powiększyć)

Opis smartfona (iPhone) zrozumiałym słownictwem
Opis smartfona (iPhone) zrozumiałym słownictwem, Randall Munroe „Things Explainer”

Książka Things Explainer kosztuje 12,99 $ na Amozon.com i dostępna jest  w postaci e-booka. Polecamy ją wszystkim interesującym się nowymi technologiami i otaczającym nas światem wynalazków – nie tylko tym najmłodszym.

źródło: Quartz – How to explain an iPhone using only the 1000 most common English words