Historia nowych technologii na interaktywnej infografice

Poznaj 14 miliardów lat historii w tym naszej planety oraz najważniejsze wydarzenia związane z wynalazkami i nowymi technologiami na interaktywnej infografice Histography opartej na danych z Wikipedii.

Histography - interaktywna infografika na podstawie historii z Wikipedii

Warto sprawdzić ciekawy projekt o nazwie Histography, który obejmuje 14 mld lat z historii wszechświata – od Wielkiego Wybuchu do 2015 roku. Histography to interaktywna oś czasu, na której zamieszczone zostały najważniejsze wydarzenia historyczne z Wikipedii. Co ciekawe, infografika, a raczej histografika aktualizuje się codziennie automatycznie, uwzględniając nowe zarejestrowane wydarzenia.

Na histography.io znajdują się praktycznie wszystkie wydarzenia historyczne z Wikipedii, zwizualizowane jako czarna kropka. Możesz kliknąć na każdą kropkę, aby uzyskać więcej informacji na temat danego wydarzenia.Do dyspozycji jest link do Wikipedii ze szczegółowym opisem a także materiał wideo zamieszczony na YouTubie.

Umieszczone na infografice punkty razem wyglądają jak pointylistyczna fala dźwiękowa, która ma większa lub mniejszą amplitudę, w zależności od tego jak dużo wydarzeń działo się w danej erze, epoce lub roku.

Histography.io - historia ludzkości na interaktywnej infografice

Istnieje wiele różnych sposobów, w jaki możesz przeglądać histografikę. Domyślny widok pokazuje wszystkie historyczne wydarzenie z bazy danych Wikipedii na raz, które można filtrować według kategorii. Po kliknięciu w logo Histography dostępne są tzw. „Editorial Stories”, które daje widok na najbardziej interesujące wydarzenia ze wszystkich kategorii.

Interfejs umożliwia użytkownikom wyświetlanie wydarzeń według 18 kategorii: literatura (1922), wojny (1579), polityka (1103), konstrukcje (1011), muzyka (987), wynalazki (714), powstania (707), imperia (377), katastrofy (319), historia naturalna (319), prawa kobiet (260), sztuka (259), odkrycia (229), narodowości (196), religie (140), historia człowieka (137), ewolucja (100), zamachy (66). W nawiasach podano liczbę uwzględnionych wydarzeń w tych kategoria na 22 listopada 2015 roku godz. 17.45. Pewnie czytając ten artykuł przybyło trochę wydarzeń.

Na infografice możesz wybrać dowolną kategorię i zakres czasu, który Cię interesuje. Na przykład możesz wybrać wynalazki (ang. Inventions), aby sprawdzić największe wynalazki, które miały wpływ na nasze życie. Znajdziesz tam wiele nowych technologii umiejscowionych w czasie, także tych związanych z telefonami analogowymi, komórkowymi, smartfonami i innymi urządzeniami mobilnymi. Pierwszym wynalazkiem na osi czasu jest użycie kamiennych narzędzi ponad 3 miliony lat temu :)

Hisrography został stworzony w Bezalel Academy of Arts and Design, pod kierownictwem Ronela Mora i udziale Matana Staubera.

Histography jest jednym z najlepiej wykonanych sposobów wizualizacji danych, jakie widziałem do tej pory – warto czerpać z niej inspirację. Więcej znajdziesz na oficjalnej stronie projektu.

źródło: Matan Stauber | Cargo Collective | Fastcodesign | Explore 14 Billion Years Of Wikipedia History With This Hypnotic Data Viz