Google streamuje aplikacje mobilne

Już wkrótce może się okazać, że nie będziesz musiał instalować aplikacji mobilnej na smartfonie – otworzysz ją w wyszukiwarce Google.

Aplikacje mobilne streamowane w wyszukiwarce Google bez instalacji

Google robi właśnie kolejny olbrzymi krok związany z mobilnymi wynikami wyszukiwania. Niedawno pisaliśmy, że Google zaindeksowało treści z takich aplikacji mobilnych jak Facebook i będzie prowadziło do nich z wyników wyszukiwania na smartfonie. Teraz gigant zaczął testować funkcję streamowania wybranych aplikacji mobilnych.

Na razie funkcja Stream (po polsku strumieniowanie) jest testowana tylko w Stanach Zjednoczonych i dostępna jest dla dziewięciu wybranych aplikacji mobilnych: HotelTonight, Weather, Chimani, Gormey, My Horoscope, Visual Anatomy Free, Useful Knots, Daily Horoscope oraz New York Subway. Cała zawartość tych aplikacji została zaindeksowana i może być serwowana za pomocą „przesyłania strumieniowego” przez wyszukiwarkę Google na smartfonie z systemem Android 5.0 Lollipop lub nowszym.

Jeśli nowe rozwiązanie okaże się popularne Google z pewnością rozszerzy tę technologię, tak aby deweloperzy mogli streamować swoje aplikacje na Androidzie i systemie iOS.

App streamed by Google (beta) screen

Funkcja jest w fazie testowej i traktowana jest, podobnie jak wiele innych nowych projektów Google’a, jako eksperyment. Tego typu udoskonalenie wyszukiwarki może sprawić, że stanie się ona jeszcze bardziej użyteczna.

Jak działa strumieniowanie aplikacji mobilnych w wyszukiwarce Google?

Jeśli szukasz hotelu w Chicago, Google będzie w stanie wyciągnąć zawartość z aplikacji mobilnej HotelTonight i wyświetlić na Twoim smartfonie aplikację z szukanymi informacjami, bez konieczności instalowania aplikacji.

W wynikach wyszukiwania obok pasującej pozycji pojawia się oznaczenie „Stream”, które oznacza, że aplikacja może być streamowana z chmury, bez potrzeby instalacji na urządzeniu. Jedyne co musisz mieć, to połączenie z internetem. Dla użytkowników końcowych, sposób działania procesu przesyłania strumieniowego jest dość prosty. Użytkownik klika na link w mobilnych wynikach wyszukiwania Google’a i jeśli nie ma zainstalowanej danej appki widzi opcję Stream, która informuje, że można uruchomić wersję strumieniową aplikacji.

Poniżej animacja przedstawiająca funkcję „App streamed by Google (beta)” na przykładzie aplikacji mobilnej do rezerwacji miejsc hotelowych – HotelTonight.

App streamed by Google (beta)

Do tej pory Google zaindeksowało treści z ponad 1000 aplikacji – w tym Facebooka, Pinterest i Instagrama – co stanowi ponad 100 mld linków do samych appek!

Najnowsza funkcja streamingu aplikacji idzie o krok dalej, pokazując nie tylko same treści wynikach wyszukiwania, ale pozwalając użytkownikom przeglądanie informacji w przeglądarce, bez pobierania i instalacji aplikacji. Google robi co może, aby najpopularniejsza wyszukiwarka nadążała za potrzebami i była nadal główną bramą internetu w erze smartfonów. Myślę, że funkcja streamingu aplikacji mobilnych to doskonały pomysł, który jest dowodem na to, że Google idzie z duchem czasu.

W 2014 roku Google potajemnie zakupiło startup Agawi, który specjalizował się w strumieniowaniu aplikacji mobilnych. Firma pracowała głównie nad streamingiem gier mobilnych, jednak Google wykorzystało technologie do bardziej pragmatycznych celów. W opracowaniu technologii dla Google’a pracowali między innymi byli pracownicy Agawi.

źródło: TechCrunch – Google Search Now Surfaces App-Only Content, Streams Apps From The Cloud When Not Installed On Your Phone