Google wyświetli wyniki wyszukiwania z Facebooka

Wyszukiwarka Google wyświetli teraz w mobilnych wynikach wyszukiwania także głębokie linki z aplikacji Facebook.

Głębokie linki z aplikacji facebook w mobilnych wynikach wyszukiwania Google

Według doniesień The Wall Street Journal, Google będzie teraz pokazywało także publicznie dostępne informacje z aplikacji Facebook w mobilnych wynikach wyszukiwania. Kliknięcie takiego łącza na smartfonie przeniesie użytkownika bezpośrednio do odpowiedniego miejsca w aplikacji Facebook. Według rzecznika grupy Alphabet, umowa pomiędzy Google i Facebookiem weszła w życie w ostatni piątek.

Wyszukiwarka Google jest w stanie tak przeczesać internet i aplikacje mobilne, że może wyświetlać linki do witryn bez jakiejkolwiek przyzwolenia stron internetowych. Google od dawna indeksuje publicznie udostępnione informacje ze stron internetowych serwisu Facebook, które można podejrzeć bez konieczności logowania się do serwisu.

Mobilne wyniki wyszukiwania różnią się od tych, które zobaczymy w przeglądarce na komputerze, a to z tego względu, że algorytm indeksujący strony mobilne dokładnie filtruje treści, które mogą być przyjazne i przydatne na smartfonie. Wiele aplikacji mobilnych ma zablokowaną możliwość indeksowania treści, ale teraz zaczyna się to zmieniać i treści z aplikacji zaczynają pojawiać się mobilnym Google’u.

Dla Google’a, głębokie linki są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają mu utrzymać się na pozycji lidera wyszukiwania – dosłownie wszystkiego. Włączenie do indeksu wyszukiwań mobilnych Facebooka (najczęściej używanej aplikacji mobilnej na smartfonach) to duża szansa na bycie wygranym w branży wyszukiwania. Dla Facebooka daje to także wiele korzyści, ponieważ dzięki temu zwiększy ruch i zaangażowanie użytkowników na swoim portalu.

Głębokie linki to tylko jedno z wielu działań Google’a, które są istotne z punktu widzenia aktywności mobilnej. Innym przykładem jest usługa Google Now, która pokazuje karty i informacje z aplikacji firm trzecich.

Nie wiadomo kiedy Google rozpocznie wyświetlanie głębokich linków w wyszukiwarce mobilnej na smartfonach. Ja nie spotkałem się jeszcze z takimi wynikami, ale należy się spodziewać, że pojawią się zarówno na iOS-ie jak i Androidzie.

źródło: 9TO5Google – Google Search on mobile now has deep links into Facebook’s app, The Wall Street Journal Blog – Google Gets Surprise Ally in Mobile-App Search Push: Facebook