Poziom smogu w Krakowie na smartfonie

Zainstaluj aplikację mobilną, która poinformuje Cię o poziomie zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i okolicach.

Poziom smogu w Krakowie przekroczył ostatnio dopuszczalne normy, a moi znajomi zaczęli chodzić w maseczkach. Kolega z Krakowa podesłał mi zdjęcie na Snapchacie, na którym miał założoną maseczkę na twarzy. Zapytałem, czy to dla żartu, czy rzeczywiście taka moda w krainie smoka, przepraszam smogu…

Tak, niestety alarmy nie są przesadzone i zanieczyszczenie powietrza jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Warto być na bieżąco ze stanem zanieczyszczeń, a doskonałym rozwiązaniem jest aplikacja mobilna, która dodatkowo podpowie, czy bezpiecznie możemy wybrać się na spacer po Plantach albo krakowskim Rynku.

W sklepach z aplikacjami mobilnymi na Androida i iOS-a dostępne są dwie proste, przydatne aplikacje: Smok Smog oraz Kraków Smog.

Aplikacja mobilna Smok Smog

Dzięki aplikacji Smok Smog możesz sprawdzić aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w województwach: małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim. Dane prezentowane w appce pochodzą Małopolskiej Sieci Monitoringu Powietrza oraz z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.

Aplikacja mobilna Smok Smog

Na głównym ekranie aplikacji prezentowane są dane dotyczące:

  • pyłu zawieszonego (PM10), czyli frakcji pyłu o średnicy ziaren do 10 mikrometrów. Pyły zawieszone nie są jednolite i wystarczająco małe, aby przeniknąć do płuc i stanowić poważne ryzyko dla dróg oddechowych
  • dwutlenku azotu (NO2), który powoduje także szkodliwe skutki dla dróg oddechowych
  • dwutlenku węgla (CO2), który wchodzi w reakcję z hemoglobiną powodując zmniejszenie jej zdolności do transportu tlenu we krwi, co może wywołać ból głowy, wymioty, śpiączkę, a w przypadku dużego stężenia również śmierć – ten gaz rzadko przekracza normy zdrowotne.

Aplikacja wysyła powiadomienia push z ostrzeżeniami o przekroczeniu normy pyłu zawieszonego lub codziennie o określonej godzinie dla wybranego regionu. Jedną z opcji jest także wykres, na którym możemy obserwować zmiany stężenia zanieczyszczeń w czasie za okres ostatnich 6 dni.

Wykres poziomu tlenku węgla w aplikacji mobilnej Smok Smog

Aplikację, która jest częścią ruchu społecznego Krakowski Alarm Smogowy, stworzyli: Michał Apanowicz, Maciej Banasiewicz, Przemysław Fierek, Jakub Jaworski, Jarosław Kostrz, Damian Kras. Możesz ją pobrać na smartfony i tablety z najpopularniejszymi systemami mobilnymi:

  • Smok Smog na Androida
  • Smok Smog na iOS-a
  • Smok Smog na Windows Phone’a

Aplikacja mobilna Kraków Smog

Aplikacja mobilna Kraków Smog

Aplikacja Kraków Smog to prognoza pogody i stan najgroźniejszych zanieczyszczeń w jednym. Główny ekran to prognoza pogody dla Krakowa lub Skawiny. Prezentowana jest temperatura, ciśnienie oraz prędkość wiatru, a także informacja o tym, czy stan powietrza jest na tyle dobry, żeby wybrać na spacer po Krakowie.

Aplikacja prezentuje dane tylko dla Krakowa i Skawiny, ale posiada tak samo jak Smog Smok szczegółowe dane na temat poziomu SO2, CO, NO, NO2, NOx, PM10. Dodatkowo przy tlenku azotu i dwutlenku siarki w nawiasach pokazana jest dopuszczalna norma, dzięki czemu możemy sprawdzić, czy stan któregoś ze szkodliwych związków jest dla nas bezpieczny. Aplikacja posiada także notyfikacje push.

Informacje o zanieczyszczeniach na smartfonie w aplikacji mobilnej Kraków Smog

Kraków Smog dostępny jest na urządzenia mobilne z Androidem i iOS-em.

Podsumowanie

Obie aplikacje są bardzo dobrze wykonane i co najważniejsze bardzo proste. Myślę, że to obowiązkowy zestaw aplikacji mobilnych dla mieszkańców Krakowa, którzy w okresie jesienno-zimowym narażeni są na groźne zanieczyszczenia.

Życzę Wam, żeby te aplikacje nie wysyłały Wam jednak powiadomień!