Zainstaluj aplikację mobilną, która poinformuje Cię o poziomie zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i okolicach.
Poziom smogu w Krakowie przekroczył ostatnio dopuszczalne normy, a moi znajomi zaczęli chodzić w maseczkach. Kolega z Krakowa podesłał mi zdjęcie na Snapchacie, na którym miał założoną maseczkę na twarzy. Zapytałem, czy to dla żartu, czy rzeczywiście taka moda w krainie smoka, przepraszam smogu…
Tak, niestety alarmy nie są przesadzone i zanieczyszczenie powietrza jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Warto być na bieżąco ze stanem zanieczyszczeń, a doskonałym rozwiązaniem jest aplikacja mobilna, która dodatkowo podpowie, czy bezpiecznie możemy wybrać się na spacer po Plantach albo krakowskim Rynku.
W sklepach z aplikacjami mobilnymi na Androida i iOS-a dostępne są dwie proste, przydatne aplikacje: Smok Smog oraz Kraków Smog.
Aplikacja mobilna Smok Smog
Dzięki aplikacji Smok Smog możesz sprawdzić aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w województwach: małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim. Dane prezentowane w appce pochodzą Małopolskiej Sieci Monitoringu Powietrza oraz z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.
Na głównym ekranie aplikacji prezentowane są dane dotyczące:
- pyłu zawieszonego (PM10), czyli frakcji pyłu o średnicy ziaren do 10 mikrometrów. Pyły zawieszone nie są jednolite i wystarczająco małe, aby przeniknąć do płuc i stanowić poważne ryzyko dla dróg oddechowych
- dwutlenku azotu (NO2), który powoduje także szkodliwe skutki dla dróg oddechowych
- dwutlenku węgla (CO2), który wchodzi w reakcję z hemoglobiną powodując zmniejszenie jej zdolności do transportu tlenu we krwi, co może wywołać ból głowy, wymioty, śpiączkę, a w przypadku dużego stężenia również śmierć – ten gaz rzadko przekracza normy zdrowotne.
Aplikacja wysyła powiadomienia push z ostrzeżeniami o przekroczeniu normy pyłu zawieszonego lub codziennie o określonej godzinie dla wybranego regionu. Jedną z opcji jest także wykres, na którym możemy obserwować zmiany stężenia zanieczyszczeń w czasie za okres ostatnich 6 dni.
Aplikację, która jest częścią ruchu społecznego Krakowski Alarm Smogowy, stworzyli: Michał Apanowicz, Maciej Banasiewicz, Przemysław Fierek, Jakub Jaworski, Jarosław Kostrz, Damian Kras. Możesz ją pobrać na smartfony i tablety z najpopularniejszymi systemami mobilnymi:
Smok Smog na AndroidaSmok Smog na iOS-aSmok Smog na Windows Phone’a
Aplikacja mobilna Kraków Smog
Aplikacja Kraków Smog to prognoza pogody i stan najgroźniejszych zanieczyszczeń w jednym. Główny ekran to prognoza pogody dla Krakowa lub Skawiny. Prezentowana jest temperatura, ciśnienie oraz prędkość wiatru, a także informacja o tym, czy stan powietrza jest na tyle dobry, żeby wybrać na spacer po Krakowie.
Aplikacja prezentuje dane tylko dla Krakowa i Skawiny, ale posiada tak samo jak Smog Smok szczegółowe dane na temat poziomu SO2, CO, NO, NO2, NOx, PM10. Dodatkowo przy tlenku azotu i dwutlenku siarki w nawiasach pokazana jest dopuszczalna norma, dzięki czemu możemy sprawdzić, czy stan któregoś ze szkodliwych związków jest dla nas bezpieczny. Aplikacja posiada także notyfikacje push.
Kraków Smog dostępny jest na urządzenia mobilne z Androidem i iOS-em.
Podsumowanie
Obie aplikacje są bardzo dobrze wykonane i co najważniejsze bardzo proste. Myślę, że to obowiązkowy zestaw aplikacji mobilnych dla mieszkańców Krakowa, którzy w okresie jesienno-zimowym narażeni są na groźne zanieczyszczenia.
Życzę Wam, żeby te aplikacje nie wysyłały Wam jednak powiadomień!
CO2 nie wchodzi w reakcję z hemoglobiną. Takowe działanie wykazuje CO.