Android 6 zainstalowany tylko na 0,3% urządzeń

Miesiąc od premiery, mobilny system operacyjny Android 6.0 Marshmallow działa na zaledwie 0,3% urządzeń z systemem Android.

wersje systemu Android (stan na listopad 2015)

Minął już miesiąc od kiedy udostepniony został Android 6.0 Marshmallow – głównie dla linii urządzeń Nexus i LG. Według oficjalnych danych Google’a, dystrybucja najnowszego Androida wynosi zaledwie 0,3% wszytskich urządzeń z różnymi wersjami systemu Android. I trzeba zaznaczyć, że te dane są przygnębiające.

W zeszłym miesiącu 23,5% użytkowników Androida posiadało ubiegłoroczną wersję systemi – Lollipop, a dzisiaj tylko 25,6% posiada kompilację Androida 5.0 lub 5.1. Niesamowite jest to, że aż 37,8% użytkowników Androida posiada smartfony i tablety działające pod systemem KitKat.

Patrząc na dalsze statystyki widać, że aż 36,3% użytkowników ma urządzenia mobilne z Androidem starszym niż wersja 4.4 KitKat. Dla porównania system iOS 9, który został wydany około półtora miesiąca temu cieszy się już 66% przyjęciem użytkowników urządzeń mobilnych firmy Apple. Starsze wersje iOS-a to 25% zeszłoroczny iOS 8 i 9% pozostałe wersje.

Tak duża fragmentacja Androida ma swoje daleko idące konsekwencje, nie tylko te związane z tym, że większość użytkowników Androida nie ma dostępu do wielu nowych funkcji. Deweloperzy musza rozwijać swoje aplikacje mając na uwadze jeszcze bardziej rozdrobniony ekosystem, nie wspominając o tym, że coraz mniej smartfonów posiada najnowsze aktualizacje zabezpieczeń.

źródło: Android Developers – Android Platform Versions, 9TO5Google – One month on, Android 6.0 Marshmallow is running on just 0.3% of Android devices