Nowe Apple TV: porady, triki i przydatne ustawienia

Wszystko co musisz wiedzieć, żeby sprawnie i szybko korzystać z nowego Apple TV. Zestaw porad i przydatnych informacji dotyczących korzystania z Apple TV 4. generacji (2015).

Nowe Apple TV (4. gen.) - porady i przydatne ustawienia

Nowe Apple TV miało premierę w ostatni piątek (30 listopada 2015 r.) w wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Ci, którzy zdążyli zakupic najnowsze urządzenia Apple’a, mogą oglądac filmy z iTunesa lub grać w kilka ciekawych gier ze sklepu App Store.

Niektórzy użytkownicy nowego Apple TV 4. generacji w Polsce doświadczają problemów z odtwarzaniem filmów z aplikacji „Filmy” ze sklepu iTunes. Zapytaliśmy Apple w czym tkwi przyczyna – póki co problem jest znany i analizowany przez inżynierów Apple’a. Jak tylko dowiemy się dlaczego na niektórych urządzeniach występuje problem z odtwarzaniem damy Wam znać wraz z informacją jak naprawić problem. Po wybraniu filmu widoczny jest symbol ładowania i wideo się nie ładuje. W niektórych przypadkach aplikacja Filmy z iTunesa nie jest w ogóle widoczna – nie pomaga także przywrócenie systemu.

Jak korzystac z nowego Apple TV?

Nowe Apple TV prezentuje sie dobrze, korzystanie z niego także jest bardzo intuicyjne i przyjemne. Warto wspomniec o nowym wyglącie systemu tvOS i wielu możliwości, które zawitały na urządzeniu.

Niestety asystent głosowy Siri nie działa jeszcze w języku polskim – może doczekamy się jeszcze w tym roku? Tymczasem, dla tych, którzy chcą się dowiedzieć jak jeszcze lepiej korzystac z Apple TV przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które niekoniecznie są dla wszystkich oczywiste.

Jak przełączać się pomiędzy aplikacjami w Apple TV (4. generacji z 2015 r.)?

Naciśnij przycisk Początek dwa razy, aby przejść do widoku włączonych aplikacji. Przełączanie i wyłączanie aplikacji działa podobnie jak w iPhone’ie i iPadzie. Wystarczy przesunąć pacem po powierzchni touch (gładzika), aby zmieniać aktywne programy.  Przesunięcie palcem do góry po powierzchni touch powoduje wyłaczenie aplikacji (zwolnienie z pamięci urządzenia).

Przełączanie aktywnych aplikacji w nowym Apple TV

W celu uzupełnienia nasz zasięg nowego Apple TV, która obejmuje trio praktyczne wideo, Apple TV aplikacje łapanki, kilka smakołyki i recenzji łapanki, stworzyliśmy poniższą listę wskazówek, sztuczek i skróty dla nowego Urządzenie strumieniowe, z których niektóre zostały opisane w instrukcji obsługi Apple TV. Końcówki są skupione na przydatnych skrótów Siri i ustawień Remote Apple TV.

Skróty na pilocie Siri Remote od nowego Apple TV

Powierzchnia dotykowa na pilocie (touch) – gładzik

 • Aby zmienić pozycję aplikacji przesuń palcem po gładziku nad wybraną aplikację, aż stanie się aktywna. Przytrzymaj palcem na powierzchni touch aż ikona zacznie się poruszać. Przesuń palce w prawo lub lewo, w górę lub w dół, aby zmienić położenie aplikacji. Naciśni na powierzchnię dotykową touch, aby zatwierdzić i zakończyć.
 • Szybsze przeciągnięcia palcem po gładziku powodują przyspieszenie przesunięcia np. kursona na literach.
 • Najedź kursorem na dowolną literę na klawiaturze i przytrzymaj na powierzchni dotykowej, aby wywołac menu kontekstowe, które zawiera wielkie litery, znaki diakrytyczne i klawisz Backspace – nie musisz jeździć po całej klawiaturze, aby skasować źle wybraną literę.
 • Najedź na piosenkę i przytrzymaj palcem na powierzchni gładzika touch, aby wywołać menu kontekstowe, które zawiera różne opcje aplikacji Muzyka Apple.

Przycisk Menu

 • Naciśnij raz na przycisk Menu, aby powrócić do poprzedniego ekranu/aplikacji.
 • Na ekranie głównym Apple TV naciśnij szybko dwa razy na przycisk Menu, aby uruchomić wygaszacz ekranu.
 • Naciśnij i przytrzymaj przycisk MENU i jednocześnie przyciskiem Początek, aby ponownie uruchomić Apple TV.

Przycisk Poczatek (Home)

 • Naciśnij przycisk Początek, aby powrócić z dowolnego miejsca do ekranu głównego.
 • Naciśnij szybko dwukrotnie przycisk Początek, aby otworzyć widok uruchomionych aplikacji. Przesuń do górę lub w dół aby wymusić zamknięcie aplikacji. Naciśnięcie na powierznię gładzika powoduje włączenie wybranej aplikacji.
 • Naciśnij przycisk szybko trzykrotnie przycisk Początek, aby uzyskać dostęp do funkcji VoiceOver.
 • Przytrzymaj przycisk Początek, aby Apple TV przeszłow tryb uśpienia.

Przycisk Siri

 • Przytrzymaj przycisk Siri, aby skorzystać z asystenta głosowego Siri (funkcja niedostępna jest jeszcze w języku polskim).
 • Naciśnij przycisk Siri raz i poczekaj, aż wyświetli sie lista poleceń głosowych, które możesz zadać Siri.

Odtwarzaj/Pauza

 • Naciśnij przycisk Odtwarzaj/Pauza, aby zmienić klawiaturę na małe lub wielkie litery.
 • Naciśnij przycisk Odtwarzaj/Pauza raz, aby usunąć aplikację kiedy jest wybrana i się kołysze.
 • Przytrzymaj przycisk Odtwarzaj/Pauza przez 5-7 sekund, aby powrócić do aplikacji Apple Muzyka.

Jak zmienić ustawienia Apple TV (4. generacji)?Apple TV 4. generacji (mały)

Ogólne

 • Nazwę Apple TV można zmienić w Ustawieniach pod AirPlay → Nazwa Apple TV.
 • Siła sieci bezprzewodowej w Apple TV jest wyświetlana w Ustawienia → Ogólne → To urzadzenie.
 • Uniwersalne piloty mogą zostać sparowane z Apple TV w opcji Ustawienia → Piloty i urządzenia → Ucz się pilota. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Pilot Siri

 • Czułość dotyku powierzchni pilota dotykowego można ustawić w aplikacji Ustawienia → Piloty i urządzenia → Śledzenie powierzchni Touch.
 • Skrót potrójnego naciśnięcia przycisku Początek można zmienić przechodząc do Ustawienia → Ogólne → Dostępność → Skrót funkcji dostępności.
 • Poziom baterii pilota Siri możesz sprawdzić w Ustawienia → Piloty i urządzenia → Bluetooth.
 • Z apomocą pilota Siri możesz włączyć lub wyłączyć ustawianie głosności telewizora i głośników HDMI-CEC lub IR.  W niektórych przypadkach proces parowania odbywa się automatycznie po konfoguravcji, ale można to skonfigurowac także ręcznie w menu Ustawienia → Piloty i urządzenia → Sterowanie telewizorami i przystawkami STB oraz Sterowanie głosnością.

Zobacz także: Podręcznik użytkownika Apple TV 4

Wkrótce przedstawimy ranking najlepszych aplikacji na Apple TV.

źródło: MacRumors – New Apple TV: Tips, Tricks, Siri Remote Shortcuts and Useful Settings