Co zrobić, gdy Facebook pożera baterię?

Ostatnie problemy aplikacji mobilnej Facebooka na iPhone’a odbiły się głośnym echem w internecie. Zobacz, w jaki sposób dostosować ustawienia aplikacji Facebook na iOS-a, żeby wydłużyć żywotność baterii.

Ustawienia aplikacji Facebook wpływające na dłuższą żywotność baterii iPhone'a

Facebook wydał zaktualizowaną 43. wersję aplikacji mobilnej Facebook na iPhone’y i iPady, która powinna wyeliminowac problem z nadmiernym zużyciem baterii.

Nie od dziś wiadomo, że wiele aplikacji mobilnych pobiera dane w tle, nawet gdy nie są używane – zarówno te na iOS-a jak i na Androida (zobacz także: 10 najbardziej zasobożernych aplikacji mobilnych). W przypadku Facebooka błąd polegał na tym, że jeśli ktoś miał włączone odświeżanie w tle dla tej aplikacji oraz automatyczne odtwarzanie wideo, to mógł zdziwić się, że jego bateria traciła procenty w zastraszającym tempie.

Nowa wersja tej popularnej aplikacji ma ten błąd wyeliminować, jednak warto dostosować ustawienia, aby w przyszłości nie mieć problemów z szybkim zużyciem baterii.

Po pierwsze zadaj sobie 3 proste pytania:

 1. Czy muszę otrzymywać wszystkie powiadomienia z aplikacji mobilnej Facebook?
 2. Czy materiały wideo muszą odtwarzać się automatycznie?
 3. Czy aplikacja musi aktualizować dane nawet jeśli z niej nie korzystam?

Jeśli odpowiedziałeś „nie” choć na jedno z powyższych pytań, to dalsz część poradnika jest dla Ciebie. Natomiast, jeśli masz super powerbanki, albo Twój iPhone jest cały czas podłączony do zasilania, to możesz dalej nie czytać tego artykułu (sic!).

Jeśli problem szybkiego zużycie baterii występował na Twoim urządzeniu polecamy usunąć aplikację i zainstalować ją jeszcze raz. Są osoby, które przestały całkowicie korzystać z aplikacji Facebooka i są zadowolone z korzystania z przeglądarkowej wersji mobilnej na Safari. Podobno żywotność baterii zauważalnie wzrasta! Są jdnak sposoby, które pozwolą ograniczyć niechcianą samowolną aktywność Facebooka. Poniżej znajdziesz kilka rad, które pozwolą Ci optymalnie dostoswać ustawienia aplikacji Facebook.

Gdzie mogę sprawdzić ile procent baterii zużywa aplikacja Facebook?

W systemie iOS możesz łatwo sprawdzić ile czasu dana aplikacja mobilna działała w tle i w trybie użytkowania oraz ile procent (%)baterii zużyła w tym czasie. Dostępne są dwie zakładki: ostatnie 24 godziny oraz ostatnie 6 dni. Aby przejśc do tych danych pod systemem iOS 9 lub nowszym, wejdź w Ustawienia → Bateria.

Wyświetlony zostanie udział procentowy programów w zużyciu baterii (za ostatnie 24h lub 6 dni). Przy zakładkach widoczna jest ikona zegara – jeśli na nią tapniesz, zostana wyświetlone dokładne czasy obok danej appki.

Jak sprawdzić ile czasu działała aplikacja mobilna w tle pod iOS-em 9

Ustawienia aplikacji Facebook na iOS-a, które pozwolą oszczędzić baterię

Wejdź do Ustawienia, następnie zjedź niżej do sekcji z aplikacjami i wybierz Facebooka → Ustawienia → Odświeżanie w tle i wyłącz tę opcję. W tym miejscu możesz także dostosować otrzymywanie powiadomień.

Wyłączanie odświeżania w tle dla aplikacji Facebook na iOS-a

W ustawieniach iPhone’a przejdź do Ustawienia → Ogólne → Odświeżanie w tle i wyłącz odświeżanie przy aplikacji Facebook (przełącznik bez zielonego znaku oznacza, że odświeżanie w tle jest wyłączone).

Wyłączanie odświeżanie w tle dla Facebooka na iPhone'ie

W ustawieniach samej aplikacji wyłącz automatyczne odtwarzanie filmów wideo. Uruchom aplikacje mobilną Facebook na iPhone’ie, w prawym dolnym rogu wybierz Więcej, następnie zjedź na sam dół i wybierz Ustawienia → Ustawienia konta → Filmy i zdjęcia → Automatyczne odtwarzanie i zaznacz opcję Nigdy nie odtwarzaj filmów automatycznie.

Wyłączenie automatycznego odtwarzania filmów w aplikacji Facebook

Dostosuj powiadomienia, które ma wysyłać/wypychać aplikacja. Wejdź w Ustawienia →Facebook → Ustawienia → Powiadomienia i wybierz, w jaki sposób chcesz otrzymywać powiadomienia, albo wyłącz tę opcję całkowicie.

To samo możesz ustawić w Ustawienia → Powiadomienia.

Wyłączanie powiadomień facebooka na iPhone'ie

Wyłącz usługę lokalizacji dla aplikacji Facebook

Usługa lokalizacji zużywa sporo baterii, dlatego warto wyłączyć dostęp Facebooka do Twojego położenia. Jeśli używasz funkcji Znajomi w pobliżu, Facebook automatycznie korzysta z Twojej Historii lokalizacji.

Jak wyłączyć Historię lokalizacji dla Facebooka?

 1. Uruchom oficjalną aplikację Facebooka na iPhone’a (iOS).
 2. Wybierz opcję Więcej (prawy dolny róg).
 3. Wybierz opcję Znajomi w pobliżu (jeśli jest wyłączona usługa lokalizacji, to ta opcja oraz Historia lokalizacji nie będą widoczne – usługa jest także ograniczona terytorialnie).
 4. Wybierz ikone koła zębatego
 5. Wybierz Ustawienia lokalizacji
 6. Wyłączy Historię lokalizacji

Następny krok: Po wyłączeniu Historii lokalizacji wewnątrz aplikacji, należy również zmienic dostęp do Twojego położenia dla aplikacji Facebooka. Ustawienie nalezy zmienić z „zawsze” na „gdy używam” lub „nigdy”.

Jak zmienić ustawienia lokalizacji iPhone’a dla Facebooka?

 1. Uruchom Ustawienia na iPhone’ie.
 2. Wybierz Prywatność → Lokalizacja → Facebook
 3. Wybierz opcję Nigdy lub Gdy używam.

Jeżeli nie zezwoliłeś wcześniej aplikacji na dostęp do Twojej lokalizacji, to nie będzie ona widoczna w Ustawieniach.

Wybranie opcji „Gdy używam” pozwala aplikacji pobierać Twoje dane lokalizacyjne tylko podczas korzystania z aplikacji, oznacza to, że podczas działania w tle appka nie pobiera Twojego położenia.

Konkluzja: Jesli chcesz być w 100% pewny, że aplikacja nie będzie korzystała usług lokalizacyjnych wybierz w ustawieniach opcję „Nigdy” – zawsze możesz zmienić to ustawienie, jeżeli do publikacji postu zapragniesz dodać swoje położenie.

Mam nadzieję, że choć troche pomogłem tym, których bateria była pożerana przez Fejsa na iPhone’ie. Jeśli znacie jeszcze inne ustawienia aplikacji Facebook poprawiające żywotność baterii, dajcie znać w komentarzach – tylko nie piszcie, że najlepiej odinstalować :)

Przeczytaj także, więcej artykułów na temat ładowania iPhone’a i zwiększenia żywotności baterii: