Ile kosztują części iPhone’a 6s Plus?

Komponenty, z których zbudowany jest najnowszy iPhone 6s Plus kosztują szacuje się w sumie na około 236 dolarów.

Części (komponenty), z których zbudowany jest iPhone 6s Plus

Firma IHS ponownie rozebrało najnowszego iPhone’a i oszacowało jak najbliżej rzeczywiste koszty komponentów iPhone’a 6s Plus. Według IHS iSuppli materiały i komponenty wykorzystane do stworzenia iPhone’a 6s Plus w wersji 16 GB wynosi około 231,50 $, a z kosztami produkcji i innymi drobnymi elementami w sumie 236 $.

Jednym z elementów, który podniósł koszty nowego medelu to funkcja związana z 3D Touch, której koszt to 10 $ oraz związany z nią silnik Apple Taptic. Nowy featurewpłynął na to, że tegoroczny model jest o 16 $ droższy niż iPhone 6 Plus wydany w zeszłym roku.

Ogólnie rzecz biorąc, najdroższym elementem iPhone’a 6s Plus jest jego wyświetlacz z dodatkową funkcją 3D Touch – w sumie podzespoły te kosztują 52,5 dolara. Pozostałe komponenty, które można zaliczyć do tych droższych to:

  • tylny 12 megapikselowy aparat i 5-megapikselowa kamera FaceTime z przodu – kosztują łącznie 22,5 $
  • procesor A9 to koszt rzędu 22 $

Pomimo, że różnica w cenie detalicznej iPhone’a 6s Plus 16 GB a 64 GB wynosi 100 $ to według IHS wskazuje że pamięć wewnetrzna NAND Flash jest obecnie tak tanie, że prawie nie powinna miec znaczenia w cenie modelu. W rzeczywistości produkcja iPhone z 64 GB pamięci wewnętrznej kosztuje tylko 17 $ więcej niż modelu z 16 GB, ale Apple monetyzuje tę cche na 100 $. Ponadto firma IHS zauważyła, że to dzięki nowym elementom, takim jak aluminium serii 7000, ulepszone szkło Gorilla Glass 4, a także „dodatkowym uszczelkom i uszczelnieniom” poprawiła się wodoodporność nowych iPhone’ów 6s.

iPhone 6s Plus – koszty komponentów

Ceny jednostkowe części iPhone'a 6s Plus

Oczywiście powyższe szacunki nie uwzględniają szeregu innych kosztów, w tym projektowania, badań i rozwoju, oprogramowania i kosztów licencji, przez co marża może wydać dużo większa niż jest w rzeczywistości. W rzeczywistości ogólny kosztorys smartfona może być zdecydowanie wyższy. Warto jednak przyjrzeć się tym szacunkom, aby w przyszłości móc porównać koszty poszczególnych modeli lub miec ogólne pojecie o potencjalnym wpływie kosztów komponentów na cenę sprzętu.

źródło: MacRumors – iPhone 6s Plus Component Costs Estimated to Begin at $236, $16 More Than iPhone 6 Plus via BusinessWire – Upgraded Components in iPhone 6S Plus Costs Apple an Extra $16 Per Device