CzytajPL! – darmowe ebooki na przystankach

Już od 1 października ruszy CzytajPL! – pierwsza tego typu akcja na świecie promująca czytelnictwo w Polsce – będziecie mogli wypożyczać za darmo wybrane e-booki.

CzytajPl! - akcja promująca czytelnictwo w Polsce (1-31 października 2015 r.)

Aż 300 wypożyczalni darmowych e-booków pojawi się już 1 października na ulicach największych polskich miast w Polsce. W Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu będzie można na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu książek, m.in. najnowszą powieść Marka Krajewskiego, bestsellerową opowieść o designie Marcina Wichy i zabawne opowiastki dla dzieci Marcina Prokopa.

Przystanki komunikacji miejskiej zostaną zamienione na wypożyczalnie darmowych e-booków. Aby wypożyczyć książkę wystarczy pobrać aplikację mobilną Czytaj PL!, a następnie zeskanować kod QR umieszczony na plakacie przy okładce danej książki. E-książki będzie można czytać na smarfonie lub tablecie za darmo przez 30 dni. W jednym momencie można czytać tylko jedną książkę. Aby pobrać inny tytuł trzeba „zwrócić” poprzednią do wirtualnej biblioteki.

Lista e-booków, które będzie można upolować od 1 do 31 października 2015 roku na przystankach dużych miast w Polsce:

Lista e-booków biorących udział w akcji CzytajPL!

 • Arena Szczurów – Marek Krajewski
 • Notebook – Tomasz Lipko
 • Jak przestałem kochać design – Marcin Wicha
 • Złe psy. W imię zasad – Patryk Vega
 • Otchłań – Robert J. Szmidt
 • Kolos – Finn Alnæs
 • Inna dusza – Łukasz Orbitowski
 • Longin. Tu byłem – Marcin Prokop
 • Zaduch – Marta Szarejko
 • Ostatnia arystokratka – Evžen Boček
 • Kasacja – Remigiusz Mróz
 • Obietnica Łucji – Dorota Gąsiorowska

Na czym polega akcja CzytajPL! – pytania i odpowiedzi

Na czym polega akcja czytelnictwa CzytajPL!

 1. Gdzie znajdę kody QR?
  Kody do książek znajdziesz na plakatach informujących o akcji umieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Informacji o szczegółach akcji szukaj na stronie kampanii czytajpl.pl
 2. Jak mogę pobrać książkę?
  Wystarczy, że zeskanujesz kod QR z plakatu za pomocą wbudowanego w aplikację skanera kodów. W tym celu naciœnij ikonę skanera na pasku menu, skieruj urządzenie na kod QR i zaczekaj na odpowiedni komunikat. Książka pobierze się automatycznie.
 3. Jak długo mogę czytać książkę?
  Każdą książkę pobraną za pomocą kodu QR możesz czytać przez 30 dni od momentu pobrania, bez względu na to czy pobrałeœś ją w pierwszym czy ostatnim dniu trwania akcji. Po upływie 30 dni stracisz dostęp do książki.
 4. Czy mogę pobrać więcej niż jednego e-booka?
  Nie, w aplikacji możesz czytać tylko jedną książkę pobraną w całoœści. Zeskanowanie kolejnego kodu QR spowoduje zastąpienie tej książki inną. Do poprzedniej książki będziesz mógł wrócić tylko ponownie skanując jej kod.
  UWAGA! Przy ponownym pobieraniu książki, poprzednie ustawienia, jakie jej nadałeœś, zostaną skasowane (czcionka, rozmiar fontu, miejsce czytania).
 5. Jak mogę kupić książkę, która mnie interesuje?
  Na dole każdej karty książki znajduje się link do księgarni Woblink. Po zarejestrowaniu się i założeniu konta na woblink.com możesz kupić wybraną książkę, a następnie – za poœrednictwem bezpłatnej aplikacji Woblink dla iPhone’’a i iPada oraz dla urządzeń z systemem Android – zsynchronizować swoją półkę i cieszyć się zakupionym e-bookiem.
 6. Jak długo trwa akcja CzytajPL!?
  Akcja CzytajPL! trwa miesiąc od 1 października do 31 października.
 7. Czy po kończeniu akcji CzytajPL! będę mógł czytać pobraną książkę i darmowe fragmenty?
  Tak, pod warunkiem, że w tym czasie nie upłynie 30 dni. Przy każdej pobranej książce widoczny jest licznik, który pozwoli Ci sprawdzić jak długo jeszcze będziesz mieć dostęp do pobranego e-booka. Darmowe fragmenty możesz czytać przez cały czas trwania projektu CzytajPL!, a także po jego zakończeniu.

Aplikacja mobilna CzytajPL! (CzytajKRK)

Na czym polega akcja czytajPL! ?

Aplikacja mobilna CzytajPL! (obecnie dostępna w sklepach z aplikacjami pod nazwą Czytaj KRK!), to wspólna inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego i platformy e-bookowej Woblink, do której zaproszono sześć polskich dużych miast oraz najlepszych polskich wydawców. Akcja realizowana jest w ramach projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO, a celem akcji CzytajPL jest promocja czytelnictwa w Polsce.

Pobierz aplikację CzytajPL! (Czytaj KRK!) na urządzenia z Androidem lub iOS-em, klikając na poniższe przyciski:

Pobierz w App StorePobierz z Google Play

źródło: Informacje ze strony i aplikacji mobilnej CzytajPL!