iPhone 6s z 16 GB to jest żart

Ile minut filmu w jakości 4K zmieści się na iPhone’ie 6s 16 GB? Ktoś czegoś dobrze nie policzył, albo iPhone’a 6s (16 GB) kupią naiwni.

iPhone 6s 16 GB ma za mało miejsca

Apple zaprezentowało nowe iPhone’y 6s z wieloma nowymi funkcjami, które wymagają lepszych parametrów sprzętowych. Tym razem nie będę się skupiał na baterii czy 3D Touch, bo ciężko mówić o czymś, czego się jeszcze nie wypróbowało. Jest jedna rzecz, o której z całą pewnością można już mówić. Pamięć wewnętrzna nowego  iPhone’a 6s.

Nie ulega wątpliwości, że filmy w jakości 4K i bardzo dobrej jakości zdjęcia z funkcją Live Photos będą wymagały sporo pamięci. Marques Brownlee na filmie zamieszczonym na YouTube’ie pokazał nowe możliwości nowych smartfonów Apple’a, kładąc nacisk na podrasowaną kamerę.

Ile minut filmu w jakości 4K zmieści iPhone 6s o pojemności 16 GB?

Nowa funkcja robienia filmów w jakości 4K, to niewątpliwie jedna z bardziej, zaraz po 3D Touch, intrygujących i imponujących funkcji nowych iPhone’ów. Jednak jakość materiałów wideo i zdjęć w takiej technologii niesie za sobą cenę w postaci miejsca w pamięci telefonu. .


To oczywiste, że nasuwa się pytanie: Ile minut wideo w 4K można nagrywać i przechować na iPhone’ie 6s o pojemności 16 GB?

Na filmie Brownlee’go znajdziemy odpowiedź, która może Was lekko zaskoczyć. Jak widać na  poniższym filmie (i screenie z 1:52 minuty nagrania), w ustawieniach wideo iPhone’a każda minuta filmu 4K, przy 30 fps, zajmie około 375 MB pamięci. To jest prawie dwukrotnie więcej niż ilość miejsca zajmowanego przez film w rozdzielczości 1080p, 30 klatek na sekundę.

Nie trzeba być mistrzem z matematyki, żeby dokonać podstawowych obliczeń i wyciągnąć wnioski. Jeśli 1 minuta wideo 4K zajmuje 375 MB miejsca, to nie trudno zauważyć, że na iPhone’ie 6s 16 GB nie zaszalejemy… Warto podkreślić, że nowe modele iPhone’a nie mają pełnych 16 GB tuż po wyjęciu z pudełka – w praktyce jest to ok 13 GB, gdy zainstalowany jest tylko sam system (bez muzyki i aplikacji mobilnych).

Miejsce potrzebne na nagranie filmu 4K na iPhone'ie 6s

Przeliczmy zatem minuty na miejsce:

 • 375 MB pamięci = 1 minuta 4K
 • ok. 3,75 GB = 10 minut filmu 4K
 • 7,5 GB = 20 minut filmu 4K
 • 11,25 GB = 30 minut filmu 4K
 • na nowym iPhone’ie 6s o pojemności 16 GB (ok. 13 GB + system iOS) zmieści się zatem  34 minuty i 40 sekund wideo w jakości 4K.

Oczywiście powyższe obliczenia zakładają, że nie mamy zainstalowanych żadnych aplikacji, nie mamy muzyki i zdjęć.

Kto kupi wersję 16 GB iPhone’a 6s? Apple chyba zrobiło to specjalnie, żeby ubić ten model całkowicie…

źródło: Marques Brownlee via BGR

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuje się komunikacją internetową i e-marketingiem, pasjonat urządzeń mobilnych i nowych technologii. Dołącz do moich kręgów na Google+ .
Obserwuj

 • Sorrki

  Kiepski artykuł ponieważ napisał go albo marzyciel , który nigdy nie miał iPhone’a albo fan androida.
  Po pierwsze iPhone występuje nie w jednej wersji 16GB co sugeruje artykuł.
  Po drugie chcesz nagrywać filmy (po 30 minut) i robić zdjęcia? Dostosuj zakup do potrzeb i kup wersje 128GB , a jeśli sporadycznie korzystasz z „kamerek” to bez problemowo wystarczy 16GB.
  Po trzecie opisz (poskarż się) dlaczego iCloud od Apple daje za free tylko 5GB miejsca , gdzie nie wejdzie nawet 20 minut z Twojego ponad półgodzinnego filmu. Reasumując drogą dedukcji autora ów artykułu… toż to szczyt bezczelności , że abonament miesięczny w iCloud Apple za 50 GB wynosi 0,99 EURO! oraz żąda większej kwoty za odpowiednio powiększoną pamięć w urządzeniu.

 • Jan Kowalski

  Nagrywanie filmów 4k to jest żart. Dla przeciętnego usera wystarczy te 30 minut bo to i dobrze, że więcej nie natworzy tego swojego bezwartościowego crapu. Fejsik i tak nie przyjmie a na youtube nie potrzeba bo miesiąc to będzie uploadował. Do domowego użytku tym bardziej bo nie każdy telewizor wyświetli taką rozdzielczość nie mówiąc już o tym, że przy oglądaniu z pewnej odległości nie ma ona i tak sensu. Profesjonaliści i tak inwestują w inny sprzęt albo stać ich na zakup wersji z maksymalną wielkością dysku. Więc ten cały spust jest z założenia idiotycznym biadoleniem złotówy. Nie chcesz 16 GB to nie kupujesz. Niektórym serio wystarcza 8GB w telefonie i/lub żeby dopłacić za iCloud. Albo i nie. Ja sam mam 8GBw słuchawce i nie czuję żadnej potrzeby by to zmieniać. Kto kupi? Proste. Ludzie, którym nie bije na dekiel i nie przewalają pięciu skrzynek spamu. ;]

 • karroryfer

  @Eryk_T – na takich jak Ty Apple nie zarobiło by swoich miliardów :).

  Przy takim podejści rzeczywiście wystarcza 3.5” i 8GB jednak dla mnie to jest nawet problem z pocztą jak się ma kilka skrzynek o standardowej obecnie pojemności x GB. Oczywiście można nie synchronizować wszystkiego ale w moim przypadku to i tak było około 1GB mniej. Więc realnie zostawało 1-2 GB wolnego i problem z wgraniem aktualizacji/

  PS
  Jeszcze bardziej niż wkurzało że Apple nie daje w standardzie nawet tych 8/16 GB w Icloud aby zrobić sobie normalny backup najmniejszej dostępnej pamięci. A przecież korzystająć z kilku urządzeń albo trzeba bulić ( dosyć drogo jak na obecne standardy ) albo zrezygnować z tak szumnie wychwalanego backupu.

 • Iphone trzustka

  Daj pan spokój panie Łukaszu. 16GB pammięci w iPhone to szaleństwo – wiem, bo mam i powiem panu, że nic na nim nie mam, bo mi się nie mieści.

  • Eryk_T

   I co jeszcze? Ja mam 4s 8gb i mam ok. 80 zdjęć każdą aplikacje jaką narazie potrzebuję, 2 albumy piosenek i ledwo połowę pamięci zająłem

   • fotogra

    superoszczędniś!

   • „Każda aplikacje” – pewnie Facebook tylko.

    2 albumy po 3 piosenki. 80 zdjeć najnizszej jakości.

    Przepłaciłeś wiec za wersje 8gb. Zgłoś zażalenie do Apple i zażądaj wydania wersji 4gb, bo 8 to za dużo.

    • xxx

     ja mam 5s 16gb mam aktualnie 1164 zdjęcia 451 piosenek 32 filmy Video i zostało mi jeszcze 1,6gb pamięci wolnej więc naprawdę nie ma źle a jak kupuje się 6s to można zmienić jakość na 1080p i w zupełności starczy pamięci na dłuższy czas a swoją 5s mam 2rok !