iPhone 6s z 16 GB to jest żart

Ile minut filmu w jakości 4K zmieści się na iPhone’ie 6s 16 GB? Ktoś czegoś dobrze nie policzył, albo iPhone’a 6s (16 GB) kupią naiwni.

iPhone 6s 16 GB ma za mało miejsca

Apple zaprezentowało nowe iPhone’y 6s z wieloma nowymi funkcjami, które wymagają lepszych parametrów sprzętowych. Tym razem nie będę się skupiał na baterii czy 3D Touch, bo ciężko mówić o czymś, czego się jeszcze nie wypróbowało. Jest jedna rzecz, o której z całą pewnością można już mówić. Pamięć wewnętrzna nowego  iPhone’a 6s.

Nie ulega wątpliwości, że filmy w jakości 4K i bardzo dobrej jakości zdjęcia z funkcją Live Photos będą wymagały sporo pamięci. Marques Brownlee na filmie zamieszczonym na YouTube’ie pokazał nowe możliwości nowych smartfonów Apple’a, kładąc nacisk na podrasowaną kamerę.

Ile minut filmu w jakości 4K zmieści iPhone 6s o pojemności 16 GB?

Nowa funkcja robienia filmów w jakości 4K, to niewątpliwie jedna z bardziej, zaraz po 3D Touch, intrygujących i imponujących funkcji nowych iPhone’ów. Jednak jakość materiałów wideo i zdjęć w takiej technologii niesie za sobą cenę w postaci miejsca w pamięci telefonu. .

To oczywiste, że nasuwa się pytanie: Ile minut wideo w 4K można nagrywać i przechować na iPhone’ie 6s o pojemności 16 GB?

Na filmie Brownlee’go znajdziemy odpowiedź, która może Was lekko zaskoczyć. Jak widać na  poniższym filmie (i screenie z 1:52 minuty nagrania), w ustawieniach wideo iPhone’a każda minuta filmu 4K, przy 30 fps, zajmie około 375 MB pamięci. To jest prawie dwukrotnie więcej niż ilość miejsca zajmowanego przez film w rozdzielczości 1080p, 30 klatek na sekundę.

Nie trzeba być mistrzem z matematyki, żeby dokonać podstawowych obliczeń i wyciągnąć wnioski. Jeśli 1 minuta wideo 4K zajmuje 375 MB miejsca, to nie trudno zauważyć, że na iPhone’ie 6s 16 GB nie zaszalejemy… Warto podkreślić, że nowe modele iPhone’a nie mają pełnych 16 GB tuż po wyjęciu z pudełka – w praktyce jest to ok 13 GB, gdy zainstalowany jest tylko sam system (bez muzyki i aplikacji mobilnych).

Miejsce potrzebne na nagranie filmu 4K na iPhone'ie 6s

Przeliczmy zatem minuty na miejsce:

  • 375 MB pamięci = 1 minuta 4K
  • ok. 3,75 GB = 10 minut filmu 4K
  • 7,5 GB = 20 minut filmu 4K
  • 11,25 GB = 30 minut filmu 4K
  • na nowym iPhone’ie 6s o pojemności 16 GB (ok. 13 GB + system iOS) zmieści się zatem  34 minuty i 40 sekund wideo w jakości 4K.

Oczywiście powyższe obliczenia zakładają, że nie mamy zainstalowanych żadnych aplikacji, nie mamy muzyki i zdjęć.

Kto kupi wersję 16 GB iPhone’a 6s? Apple chyba zrobiło to specjalnie, żeby ubić ten model całkowicie…

źródło: Marques Brownlee via BGR