Windows 10 ma dobry start

Wygląda na to, że Microsoft Windows 10 ma całkiem dobre przyjęcie i jest już zainstalowany na większej liczbie komputerów niż OS X Yosemite.

Od premiery systemu Windows 10 minął już ponad miesiąc i już zainstalowany na ponad 5% komputerów osobistych na świecie (według statystyk Net Market Share). Taki wynik stawia najnowszy system operacyjny Microsoftu przed najnowszym i najbardziej popularnym systemem operacyjnym na komputery Mac – OS X Yosemite, który ukazała się w listopadzie zeszłego roku!

Ale Windows 7 nadal rządzi światem systemów operacyjnych i prawdopodobnie pozostanie tak przez pewien czas, obecnie stanowi 57,7% instalacji na świcie wśród systemów na desktopy.

Poniższy wykres nie obejmuje mobilnych systemów operacyjnych, takich jak Android i iOS, które obecnie instalowane są na ponad 1 mld urządzeń rocznie – znacznie więcej niż prognoza 300-400 mln komputerów w 2015 roku.

Wykres od Statista pokazuje globalny udział w rynku systemów operacyjnych w sierpniu 2015 r. na komputerach stacjonarnych i laptopach.

Udział systemów operacyjnych na desktopy w sierpniu 2015 r.

Udział systemów operacyjnych na komputery w sierpniu 2015 r.

Jednym z powodów, dlaczego przyjęcie systemu Windows 10 ma się tak dobrze jest jego cena, a raczej jej brak. Microsoft udostępnia najnowszą aktualizację systemu za darmo, dzięki czemu każdy użytkownik systemu Windows 7 lub nowszego może go zainstalować przez internet.

źródło: Statista – Windows 10 Is Off To A Good Start