Wikipedia blokuje użytkowników Neostrady

Od 15 sierpnia 2015 r. Wikipedia zablokowała użytkownikom Neostrady możliwość anonimowej edycji wpisów w internetowej encyklopedii w każdej wersji językowej przez okres 1 roku.

Wikipedia zablokowała anonimową edycję użytkownikom Neostrady

Wikipedia poinformowała o rocznej, globalnej blokadzie 524 228 adresów IP usługi Neostrada operatora Orange. To już po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat zakresy dynamicznych adresów IP zostały globalnie zablokowane przez Wikipedię. W 2012 roku zbanowano ponad 1,1 mln użytkowników sieci mobilnej Orange oraz Play.

Decyzja o blokadzie spowodowana była notorycznymi wandalizmami, polegającymi na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych. Jako że operator nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję, a inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane, Wikipedia podjęła decyzję o blokadzie edycji dla niezalogowanych użytkowników korzystających z usług tego operatora.

W komunikacie z 17 sierpnia 2015 r. Wikimedia Polska informuje, że decyzja o blokadzie nie była łatwa i została podjęta w ostateczności. Po próbie rozwiązania sytuacji z operatorem i wielokrotnych zgłoszeniach, firma Orange nie podjęła działań, które ograniczyłyby działalność agresywnego użytkownika. Wikipedyści reagowali też na bieżąco, usuwając wpisy wandala, naprawiając zniszczone hasła i wycofując edycje zawierające groźby, wulgaryzmy, mowę nienawiści czy deklaracje poparcia dla ideologii nazistowskiej. Jednak konieczność nieustannej troski o to, by uchronić czytelników przed tego typu natarczywie wpisywanymi treściami pochłaniała wiele energii i czasu tworzących encyklopedię wolontariuszy, odrywając ich od pisania i rozbudowywania artykułów encyklopedycznych. Agresywne wandalizmy jednego trolla niszczyły pracę tysięcy wolontariuszy, którzy angażują się w tworzenie darmowego, powszechnie dostępnego źródła wiedzy. W trosce o edytorów i w celu uchronienia czytelników przed wulgarnymi i agresywnymi wpisami podjęto radykalną decyzję o blokadzie.

Ciekawe, że tego typu, niezgodne z prawem, działania wandala nie zostały zgłoszone do odpowiednich organów, które wydawałoby się powinny zając się sprawą z urzędu? A co jeśli wandal kupi za 5 zł starter u innego operatora i będzie uprawiał dalej proceder? Czy Wikipedia zablokuje także wszystkich operatorów mobilnych w Polsce? Miejmy jednak nadzieję, że wcześniej przestępca zostanie namierzony. Na facebookowym profilu Wikipedia Polska czytamy poniższe wytłumaczenie, dlaczego Wikipedia nie zgłasza sama takich incydentów na policję:

Amerykańska Wikimedia Foundation, będąca w sensie prawnym wydawcą Wikipedii, z różnych powodów nie chce angażować się w tego rodzaju procedury prawne w Polsce, nie robi też tego zresztą w innych państwach. Jeżeli natomiast do organów ścigania zgłosi się konkretny wikipedysta, uznający się za pokrzywdzonego np. w sprawie gróźb czy stalkingu, wówczas nasza „amerykańska centrala” może, na wniosek takiej osoby zweryfikowany przez jej dział prawny, wynająć dla niej prawników z wyższej półki, aby poprowadzili sprawę porządnie. Tak to wygląda co do zasady, natomiast wolelibyśmy nie mówić o konkretnych toczących się sprawach, co wyjaśniamy w najnowszym poście.

Edycja Wikipedii wciąż jest możliwa dla użytkowników Neostrady, należy jednak założyć konto w serwisie i być zweryfikowanym użytkownikiem. Wikipedia prosi także o składanie ewentualnych skarg i zażaleń do sieci Orange.

źródło: Blog Wikimedia Polska – Komunikat w sprawie zablokowania edycji Wikipedii dla użytkowników sieci Orange, Wikimedia (Meta Wiki) – Blokada globalna sieci Orange (2015)