Jak przywrócić usunięte kontakty i dane z iCloud

Apple udostępniło funkcję, która pozwala na przywracanie usuniętych plików, kontaktów, wpisów z kalendarza i przypomnień, które były zapisane w usłudze iCloud.

Odzyskiwanie usuniętych danych z iCloud

Apple dodało wczoraj nową funkcję w usłudze iCloud.com, która pozwala przywrócić usunięte pliki, kontakty, kalendarze, i przypomnienia. Nowe opcje dostępne są w zakładce Ustawienia → Zaawansowane na stronie iCloud.com.

Funkcja odzyskiwania pozwala na przywrócenie usuniętych plików z archiwum iCloud w ciągu 30 dni. Róże wersje Kontaktów, Kalendarzy i Przypomnień dostępne są również do odzyskania, w przypadku gdy coś przypadkiem skasujemy.

Aby uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji, należy wejść na stronę: https://www.icloud.com/#settings,  i przejść na dół strony, na której znajdują się następujące opcje:

  • Odzyskiwanie plików
  • Odzyskiwanie kontaktów
  • Odzyskiwanie kalendarzy i przypomnień

Kiedy można skorzystać z odzyskiwania kontaktów, kalendarzy i plików z iCloud?

Istnieje kilka sytuacji, w których ta funkcja może Ci się przydać:

  • przypadkowo usunąłeś wszystkie kontakty z iPhone’a
  • błąd w aplikacji firm trzecich spowodował usunięcie wszystkich danych z kalendarza iCloud
  • Twoje dane iCloud zostały w jakiś sposób uszkodzone (nigdy nie słyszałem o takim przypadku, ale jest możliwy)

Nowa funkcja przywracania z pewnością  będzie bardzo przydatna, jeśli usuniesz swoje dane z iPhone’a lu ktoś zrobi to przypadkowo lub umyślnie.

Ponieważ dane nie są aktualizowane codziennie, przydatność tej funkcji nadal jest ograniczona, ale zakładam, że jest to zamierzone. Apple prawdopodobnie chce, aby ludzie korzystali z tej funkcji jako ostatniej deski ratunku w przypadku odzyskiwania danych. Najlepszym zabezpieczeniem jest oczywiście regularne tworzenie kopii zapasowej na komputerze lub Archiwum w iCloud.

Jak odzyskać skasowane pliki na iPhone’ie?

Po wejściu w Odzyskiwanie plików zobaczysz wszystkie dokumenty iCloud, które zostały usunięte w ciągu ostatnich 30 dni. Po 30 dniach dokumenty zostaną trwale usunięte.

Przywracanie skasowanych plików z iPhone'a w usłudze iCloud

Aby przywrócić plik, zaznacz go i kliknij przycisk Odzyskaj plik. Plik zostanie natychmiast dodany z powrotem do iCloud Drive i ponownie zobaczysz go na swoich urządzeniach Apple.

Jak przywrócić usunięte kontakty, kalendarze i przypomnienia na iPhone’ie?

Procedura odzyskiwania kontaktów, kalendarzy i przypomnień działa tak samo jak w przypadku przywracania plików.  Należy wejść do właściwej zakładki i wśród różnych kopii zapasowych wybrać tę, którą chcesz odzyskać na wszystkich swoich urządzeniach.

Odzyskiwanie skasowanych kontaktów z iPhone'a w usłudze iCloud

Poniżej archiwów widoczny jest monit, że ​​wybrane archiwum danych zostanie przywrócone na wszystkich urządzeniach korzystających z iCloud na tym koncie Apple ID (np. Mac, iPhone, iPad) i a bieżąca wersja kontaktów zostanie zapisana jako nowe, odrębne archiwum.

Patrząc na moje konto (screen powyżej) ciężko odgadnąć według jakiego harmonogramu te wersje są archiwizowane?  W każdym razie są zachowywane bardzo nieregularnie, najstarsze archiwum ma 30 dni i jest z 13 lipca 2015 r. Może w momencie ładowania i połączenia z siecią Wi-Fi? Dokładnie nie wiem, bo wczoraj o 23:07 nie ładowałem telefonu :) Ale wygląda na to, że jeśli skasowałeś kontakty później niż miesiąc temu, możesz ich nie wydobyć z tej funkcji – na ratunek przychodzi kopia zapasowa. Poza tym skasowany kontakt może znaleźć się w takim interwale, który nie załapał się na to archiwum iCloud…

Wyglada na to, że nie ma żadnego ustawienia, które pozwoliłoby zrezygnować z posiadania danych archiwalnych w usłudze iCloud, co z pewnością wywoła falę krytyki i furii wśród tych, którzy dbają o prywatność w sieci. Zakładam jednak, że Apple doda taką opcję prędzej czy później.

źródło: Apple iCloud via iDownloadBlog