Drukowana Wikipedia w 7473 tomach

Amerykański artysta Michael Mandiberg wydrukował całą anglojęzyczną Wikipedię, ale po co?

Drukowana wersja internetowej encyklopedii Wikipedia

Bardzo często ludzie robią rzeczy, które nie są dla mnie zrozumiałe, ale być może pozwalają zwrócić na siebie uwagę. Tak jest i tym razem – amerykański artysta Michael Mandiberg wydrukował całą anglojęzyczną wersję internetowej encyklopedii – Wikipedii.

Jak czytamy na stronie projektu Print Wikipedia Mandiberg wraz ze swoim kolegą Jonathanem Kiritharanem, ściągnęli całą elektroniczną wersję encyklopedii a następnie przy pomocy serwisu Lulu.com złożyli ją druku i wydrukowali.

Drukowana wersja Wikipedii zajmuje 7273 tomów, każdy tom po ok. 700 stron. W tej wersji zawarty jest jedynie tekst bez żadnych grafik i fotografii. Dodatkowo wydano 36 tomów indeksu, w którym musiały znaleźć się dane autorów artykułów zamieszczonych w Wikipedii oraz 91 tomów spisu treści (sic!).

Wszystkie tomy można kupić za 500 tys. dolarów, albo pojedyncze wydanie za 80 dolarów każdy.

Tomy od 1 do 18 drukowanej wersji Wikipedii (wersja angielska)

Niestety encyklopedia trochę straciła na aktualności, ponieważ artykuły są na bieżąco aktualizowane, a materiał drukowany jest aktualny na dzień 7 kwietnia 2015 roku.

 

Jesteście zainteresowani? Autorzy nie wspominają nic o ewentualnych suplementach, czy aktualizacjach swojego dzieła. Jeśli ktoś ma kominek, na pewno przyda się na opał, ja jednak wolę elektroniczną wersję Wikipedii i projektu nie popieram.

źródło: Print Wikipedia, Na Temat – Ten człowiek wydrukował… całą Wikipedię i trzyma ją w jednym miejscu. Encyklopedia zmieściła się w 7473 tomach