Smartfon Commodore PET z 5,5-calowym ekranem

Tak, to prawda, legendarna firma Commodore powraca w nowym stylu ze smartfonem Commodore PET, który będzie można kupić w Polsce!

Smartfon Commodore PET

O firmie Commodore nie słyszeliście zapewne od dobrych 20 lat. Dla tych z Was, którzy są na tyle młodzi, że mogą w ogóle nie pamiętać czym były komputery osobiste Commodore 64, przypomnimy, że swój złoty okres firma przeżywała w połowie lat 80. Według Guinnessa komputer był najlepiej sprzedającym się komputerem osobistym. Firma sprzedała aż 17 milionów sztuk, a marka głęboko tkwi w pamięci pierwszych maniaków komputerowych.

Mimo, że firma zbankrutowała w 1994 roku i na przestrzeni lat zmieniał się właściciel znaku towarowego, nadszedł czas przypomnieć o potędze firmy, ożywiając markę Commodore wprowadzając nowego smartfona.

Wykorzystanie marki Commodore może mieć w głównej mierze charakter nostalgiczny, ale nowy smartfon Commodore PET, wygląda na całkiem dobry sprzęt porównywalny do średniej klasy urządzeń z Androidem.

Tak samo nazywał się jeden z pierwszych na świecie komputerów osobistych – Commodore PET. Najpierw ogłoszono go i pokazano w styczniu 1977 roku na Consumer Electronics Show w Chicago, kilka miesięcy przed Apple II i Radio Shack TRS80.

Commodore PET czarny (black)

Specyfikacja smartfona Commodore PET

Specyfikacja techniczna Commodore PET wygląda całkiem nieźle: 5,5-calowy wyświetlacz, 64-bitowy ośmiordzeniowy procesor Mediatek 1,7 GHz, 3GB RAM-u, 13-megapiselowa kamera ze specjalnym przyciskiem migawki z tyłu i 8-megapikselowa kamera przednia oraz bateria o pojemności 3000 mAh.

Nie jest to nic nadzwyczajnego, ale firma przygotowała kilka niespodzianek dla fanów marki, a mianowicie kilka niestandardowych emulatorów gier na Commodore 64 i komputery Amiga (VICE C64 emulator i Uae4All2-SDL Amiga).

Specyfikacja techniczna smartfona Commodore PET

Smartfon będzie dostępny we Włoszech, Francji, Polsce i Niemczech jeszcze w tym miesiącu za około 1125 zł (300 dolarów) za model z pamięcią 16 GB (możliwość rozszerzenia o kartę pamięci Micro SD o pojemności 32 GB). Wersja 32 GB będzie droższa o około 60 dolarów ( 225 zł).

Czy skusicie się na Commodore PET? Poniższy teaser smartfona godny 1985 roku :)

Oficjalna strona smartfona: commodoresmart.com

Producent zapowiada także rozszerzenie sprzedaży na pozostałych rynkach międzynarodowych.

źródło: Engadget – Commodore returns as a 5.5-inch, nostalgia-powered smartphone via Wired – Commodore Is Back, Baby, With a … Smartphone?