Otwarty format i narzędzia do pracy z BLE Beacon

Google wprowadza nowy otwarty format i narzędzia dla deweloperów związane z BLE Beacon.

Google BLE Beacons

Google zaprezentowało szereg nowych produktów związanych z sygnalizatorami Bluetooth Low Energy (BLE) Beacon, które mają być odpowiedzią na iBeacon – ekosystem sygnalizatorów Apple’a.

Nowe produkty to całkiem nowy otwarty format, narzędzia, interfejs API do budowania aplikacji i usług związanych z beaconami oraz serwis dla programistów poświęcony monitorowaniu dużych wdrożeń.

Nie jest tajemnicą, że Google już od dawna jest zainteresowane nadajnikami Bluetooth. Około rok temu, po raz pierwszy usłyszeliśmy o projekcie Google Nearby, który oprócz BLE Beaconów, które są w centrum zainteresowania google’a, wykorzystuje także inne sygnały (np. Wi-Fi, audio itp.).

Pierwszy nowy produkt beaconowy Google’a jest format Eddystone (od nazwy angielskiej latarni morskiej położonej na grupie skał Eddystone Rocks). Ten nowy format, który firma udostępniła dzisiaj w ramach otwartej licencji, ma dać deweloperom bardziej wydajny i elastyczny sposób do pracy z nadajnikami beaconowymi.

Google współpracowało takimi z dostawcami sprzętu nawigacyjnego jak Bluvision, Estimote, Kontakt.io, Radius Networks i Signal360 w celu wykorzystania formatu Eddystone na ich urządzeniach. Nowy format jest całkowicie niezależne od platformy (o ile urządzenie obsługuje BLE, będzie wspierać EDDYSTONE).

Jeśli chodzi o API, Google wprowadza dwa nowe interfejsy API dla programistów, którzy już dziś chcą używać sygnałów nawigacyjnych w swoich aplikacjach.

Nowością jest także nowe narzędzie Google’a do zarządzania siecią beaconów.

Więcej przeczytasz na blogu dla deweloperów Google Developers Blog: Lighting the way with BLE beacons