Ruszył konkurs UPC Digital Art

Dziś wszystko jest cyfrową sztuką – rusza pierwszy konkurs UPC Digital Art dla artystów wykorzystujących technologie cyfrowe.

Logo konkursu UPC Digital Art

Dzisiaj rozpoczęła się pierwsza edycja konkursu UPC Digital Art organizowanego przez UPC Polska – dostawcę innowacyjnych usług cyfrowych. Dedykowany jest on artystom wykorzystującym w swoich projektach technologie cyfrowe. Twórcy zwycięskiej animacji zdobędą 20 000 złotych, a ich dzieło będzie miało swoją premierę na kanale Sundance Channel. W skład grona jurorskiego weszli m.in. Radzimir Dębski „JIMEK” – polski kompozytor muzyki filmowej i rozrywkowej, dyrygent i producent muzyczny, Kamil Dąbkowski – ekspert w obszarze animacji komputerowej w Platige Image, Andrzej Pągowski – artysta grafik, Konrad Jerin – redaktor naczelny F5 oraz przedstawiciel kanału Sundance Channel. Kuratorem UPC Digital Art jest Jakub Koźniewski – designer nowych mediów.

Kto może zgłosić się do konkursu UPC Digital Art?

Konkurs skierowany jest do artystów, którzy tworzą sztukę nowych mediów, w tym m.in. ilustratorów, twórców animacji i muzyki. Zgłaszać mogą się zarówno pojedyncze osoby reprezentujące konkretną umiejętność (np. animacja komputerowa) jak i team’y np. ilustrator i muzyk. Celem UPC Digital Art jest promocja artystów nowych mediów oraz stworzenie pierwszego przeglądu polskiej sceny digital art.

— Pierwszy konkurs dla twórców tworzących za pomocą nowych technologii doskonale odzwierciedla tożsamość UPC. Każda z naszych usług oferuje narzędzia do inspiracji, kreatywności i innowacji. Sztuka nowych mediów rodzi się w Internecie i jest ona jednocześnie dzielona z innymi dzięki sieci. Cyfrowa sztuka otacza nas coraz bardziej wypierając jej analogowe odpowiedniki. — powiedziała Patrycja Gołos, dyrektor ds. korporacyjnych i polityki publicznej.

#JakToDziała

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie 30-sekundowej animacji, pokazującej wybrany proces działania – np.  zjawisko fizyczne, proces mechaniczny, społeczny. Liczy się przede wszystkim innowacyjne podejście do jego ilustracji. Dlatego uczestnicy konkursu zobowiązani są do wykorzystania szerokiej gamy dostępnych technik analogowych i cyfrowych takich jak np.: druk 3d, mapping 3d, modelowanie, papier, kodowanie generatywne itd. Podstawowym kryterium oceny prac będzie kreatywne rozwinięcie i zinterpretowanie hasła To fajnie działa.

  1. W pierwszym etapie UPC Digital Art, zgłoszenia zawierające próbkę portfolio należy przesyłać na adres: upcdigitalart(at)fpiec.pl, nie później niż do 16. sierpnia br.
  2. W drugim etapie konkursu, który wystartuje pod koniec sierpnia, wyłonione zespoły przygotują animację zgodną z briefem, który opublikowany zostanie na stronie konkursowej.

Ulotka informacyjna o konkursie UPC Digital Art

Uczestnicy, podczas przygotowywania finalnego projektu, będą mogli uczestniczyć w warsztatach mentorskich z każdej z trzech dziedzin: grafiki, muzyki i ilustracji z udziałem m.in. Radzimira Dębskiego, Kamila Dąbkowskiego, Jakuba Koźniewskiego, Andrzeja Pągowskiego oraz Pawła Janickiego – niezależnego twórcy medialnego i producenta operujący w domenie muzyki generatywnej, estetyki microsound i kompozycji algorytmicznej.

Prace zbierane będą do 30 września 2015. Finałowym wydarzeniem pilotażowej odsłony UPC Digital Art będzie gala wręczenia nagród. Zwycięski film zdobędzie 20 000 zł i będzie miał swoją premierę telewizyjną na antenie kanału Sundance Channel. O promocję zwycięzców zadbają także partnerzy UPC Digital Art – Facebook oraz F5, Trendy Rynku i Kultury.

Kolejne informacje na temat konkursu będą publikowane na kanałach social media z hashtagiem #ToFajnieDziala i #upcDigitalArt

źródło: informacja prasowa