Amazon będzie płacił autorom za przeczytane strony

Od 1 lipca 2015 roku Amazon wprowadza system rozliczeń KENPC, polegający na płaceniu wynagrodzenia autorom za liczbę przeczytanych stron e-booka przez użytkowników.

system rozliczeń Kindle Edition Normalized Page Count w Kindle Unlimited

Amazon wprowadza od lipca nowy system rozliczeń z autorami e-booków. Już od przyszłego miesiąca wynagrodzenie będzie zależało od tego ile stron zostanie przeczytanych przez czytelników usługi Kindle Unlimited (KU) oraz biblioteki Kindle Owners’ Lending Library (KOLL). Platforma Kindle Unlimited obejmuje bazę 600 000 elektronicznych książek, do której można mieć dostęp po opłaceniu miesięcznego abonamentu w wysokości 9,99 dolarów. KOLL z 800 tys. tytułów dostępna jest natomiast dla abonentów usługi Amazon Prime.

Nowy system rozliczeń Kindle Edition Normalized Page Count

Dotychczas Amazon płacił autorom za każde wypożyczenie i przeczytanie ebooka. Niestety system nie do końca był idealny.

Nowy system rozliczeń Kindle Edition Normalized Page Count (KENPC) jest odpowiedzią giganta na zapotrzebowanie autorów. W teorii nowa metoda ma rekompensować pisarzom ich ciężką pracę nad dłuższymi książkami, zachęcając jednocześnie do tworzenia wysokiej jakości materiału.

Algorytm nowej formy płatności bierze pod uwagę wielkość czcionki oraz odstępy między wierszami danego e-booka, więc nie ma możliwości oszukania na liczbie stron, które będą normalizowane niezależnie od formatowania.

W swojej informacji prasowej (link w źródle artykułu), Amazon nie podaje szczegółów rozliczeń, ale kilka przykładów. Na przykład: autor 100-stronicowej książki, którą przeczyta w ciągu miesiąca 100 użytkowników, otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1000 dolarów.

Jak nowa formuła sprawdzi się w praktyce, to się okaże. Obrazy będą traktowane jako treści, więc można spodziewać się, że w powieściach na Kindle’a zobaczymy wkrótce kilka dodatkowych obrazków, czy ilustracji. Nowe podejście może także okazać się krzywdzące dla autorów przewodników, podręczników lub innych materiałów edukacyjnych, w których zwykle czytamy tylko interesujące fragmenty – wówczas autor dostanie wynagrodzenie tylko za kilka przeczytanych stron.

źródło: Amazon Direct Publishing – Kindle Unlimited Pages Read