Połowa użytkowników Spotify używa także iTunesa

Czy Apple Music to zapowiedź końca muzycznych serwisów streamingowych? Aż 50 proc. subskrybentów serwisu Spotify korzystała w zeszłym miesiącu także z iTunesa.

Apple niewątpliwie zrewolucjonizowało sposób słuchania i pobierania muzyki wprowadzając iTunesa i iPoda. Dzisiaj niewiele osób kupuje już całe albumy, nie mówiąc już o płytach. Popularność muzycznych serwisów streamingowych takich jak Spotify czy Deezer sprawiła, że wolimy zapłacić miesięczny abonament i słuchać dowolną muzykę bez ograniczeń. Nie potrzebujemy także ciągłego dostępu do sieci, bo serwisy umożliwiają pobranie ulubionych utworów, albumów czy playlist do trybu offline.

Apple chwilowo przespało moment streamingu, ale teraz wkracza z nową usługą Apple Music, za pomocą której za ok. 10 dolarów miesięcznie będziemy mieli dostęp do całej biblioteki  iTunes! Apple Muzyka startuje od 30 czerwca 2015 roku w ponad 100 krajach na świecie!

Czy usługa Apple Music okaże się poważnym zagrożeniem dla takiego lidera jak Spotify?

No cóż, Apple ma realne szanse na zawłaszczenie wielu użytkowników iTunesa, którzy korzystają obecnie z usług strumieniowego przesyłania muzyki. Nie ma co ukrywać, że Spotify może być tutaj największym poszkodowanym.

Według badania GlobalWebIndex z 1 kwartału 2015 roku, co czwarty użytkownik iTunesa słucha muzyki w usłudze Spotify. Być może istotniejsze jest to, że aż 50% słuchaczy Spotify korzystało w zeszłym miesiącu z iTunesa. To duża część użytkowników, którzy znają i korzystają z muzycznej platformy Apple’a i na pewno staną się celem w marketingowej maszynie firmy z Cupertino.

Badani zostali zapytani z którego z poniższych serwisów korzystali w zeszłym miesiącu. Grupa badanych to użytkownicy iTunesa i Spotify w wieku 16-64 lata.

Połowa użytkowników Spotify korzysta z iTunesa

źródło: GlobalWebIndex Blog – Half of Spotify listeners used iTunes last month