Android Pay bez opłat od transakcji

Google nie będzie pobierać żadnych opłat od transakcji dokonanych przez system płatności mobilnych Android Pay.

Brak dodatkowych opłat od transakcji Android Pay

Usługi płatności mobilnych Android Pay i Apple Pay niewiele różnią się pod względem swojej podstawowej funkcji dla  użytkowników, ale istnieje jeden istotny wyróżnik pod względem rozliczania transakcji z instytucjami finansowymi i usługodawcami. Transakcje wykonane przez Android Pay od Google’a nie będą obarczone dodatkową opłatą intercharge.

Prowizje od transakcji w Apple Pay i Android Pay

Apple wprowadzając swoją usługę Apple Pay nawiązał współpracę z bankami, od których pobiera drobną opłatę za pośrednictwo w transakcjach wykonanych usługą mobilnych płatności. Takie podejście pozwala firmie zarabiać na każdej transakcji, gdy ktoś płaci przez Apple Pay swoją karta kredytową lub debetową. W przypadku transakcji kartą kredytową, Apple dostaje 0,15% wartości transakcji, a dla kart debetowych 0,5% od każdego zakupu. Liczby te nie wyglądają bardzo duże, ale w przypadku płatności kartami jest to duża stawka.

W Polsce ustawa o usługach płatniczych ustala opłatę interchange na maksymalnym poziomie 0,5 % wartości transakcji. Limit ten nie dotyczy nowej organizacji kartowej w okresie pierwszych 3 lat działania (pod warunkiem, że nowa organizacja nie jest w grupie z inną, dłużej działającą). Organizacje kartowe publikują informacje o stawkach opłat stanowiących przychody na swoich stronach internetowych.

Google chcąc stać się liderem na rynku tego typu płatności nie będzie pobierało żadnej prowizji od zakupów przez usługę Android Pay. Wszystko dzięki temu, że Visa i MasterCard udostępniły za darmo standard tokenizacji zabezpieczeń kart płatniczych.

Wzorcowe reguły bezpieczeństwa płatności mobilnych EMV

Przy tworzeniu wzorcowych reguł zostały wykorzystane doświadczenia w dziedzinie technologii szyfrowania i tzw. tokenizacji (procesu, w ramach którego numer karty płatniczej zostaje przedstawiony w formie zastępczej), dzięki którym możliwe staje się uproszczenie – oraz zmniejszenie kosztów – wdrożenia i obsługi rozwiązań płatności mobilnych. Technologie szyfrowania i tokenizacji, współdziałające z mikroprocesorowymi rozwiązaniami akceptacji płatności w standardzie EMV, zdążyły już wykazać swoją przydatność w sprzedaży w placówkach handlowo-usługowych i przy przetwarzaniu danych transakcji płatniczych (Visa Europe ogłasza wzorcowe reguły bezpieczeństwa płatności mobilnych).

Niektórzy uważają, że Apple będzie musiało ponownie negocjować warunki współpracy z firmami Visa i Mastercard. Na szczęście opłaty nie odbijają się na zwykłym użytkowniku i są to rozliczenia pomiędzy tymi instytucjami.

To, że Google nie będzie pobierało żadnych opłat to niekoniecznie samowolny wybór giganta. Nowe zasady tokenizacji sprawiają, że każdy może z nich skorzystać, bez konieczności negocjowania jakichkolwiek opłat. Jednak taka sytuacja może okazać się korzystna dla Google’a, który będzie posługiwał się tym argumentem przy rozszerzaniu zasięgu płatności przy pomocy usługi Android Pay na wielu rynkach na świecie.

źródło: PhoneArena Google will collect no fees from Android Pay transactions via  The Wall Street Journal