Oznaczenia wiekowe w sklepie Google Play

W internetowej wersji polskiego sklepu Google Play Store pojawiły się oznaczenia wiekowe w systemie IARC dla aplikacji i gier. Zobacz co oznaczają i jak wyglądają kategorie wiekowe w innych krajach.

Oznaczenia wiekowe gier i aplikacji na Androida na świecie

W sklepie Google Play wyświetlane są już oznaczenia związane z grupą wiekową, dla której dana treść jest dostępna. W marcu 2015 roku, Google wprowadziło nowy system oceny wiekowej dla aplikacji mobilnych dostępnych w sklepie Google Play na urządzenia z systemem Android.

Ratingi oparte są na podstawie ankiecie wypełnianej przez deweloperów. Po zapoznaniu się odpowiedziami, odpowiednia ocena jest wydawana przez  badania, ocena każdej aplikacji jest wydawane przez IARC – International Age Rating Coalition – Międzynarodową Koalicję Oceny Wiekowej. W regionach, gdzie IARC nie ma kompetencji, aplikacji zostanie przypisany ogólny rating według Google’a.

W Polsce obowiązuje system oznaczeń PEGI, czyli Pan European Game Information (Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG). Klasyfikacja treści na świecie odbywa się na podstawie International Age Rating Coalition (IARC), w ramach której wyświetlają się odpowiednie oznaczenia:

 • w Europie obowiązuje PEGI (Pan European Game Information)
 • w Ameryce Północnej ESRB (Entertainment Software Rating Board)
 • w Brazylii ClassInd (Classificação Indicativa, Ministério da Justiça)
 • w Niemczech USK (Unterhaltungssoftware Selbstkontrolle)
 • w Australii Classification Board

Systemy oznaczeń wiekowych na świecie

System IARC wprowadzono z końcem 2013 roku i powstał w porozumieniu organizacji ratingowych na świecie. Dzięki opracownemu uniwersalnemu rozwiązaniu przez oragnizacje ratingowe, ustalanie oznaczeń wiekowych dla treści cyfrowych na globalnym rynku ma stać się łatwiejsze i szybsze.

Programiści i wydawcy aplikacji mobilnych w sklepie Google Play muszą przejść procedurę IARC, aby ich treści mogły być sprzedawane w sklepie Google’a. Uzyskanie klasyfikacji IARC jest bezpłatne i proces przebiega bardzo sprawnie i szybko.

Aby móc ocenić swoją aplikację, należy:

 • Zaloguj się do Konsoli programisty w Google Play.
 • Kliknij wszystkich aplikacji wszystkie aplikacje.
 • Wybierz aplikację.
 • W lewym menu kliknij Store nieruchomość.
 • W „Kategoryzacja”, wybierz odpowiednią ocenę z klasyfikacji zawartości listy rozwijanej.
 • W górnej części strony, kliknij przycisk Zapisz projekt (nowe aplikacje) lub Zatwierdź aktualizacji (istniejące aplikacje).

Wczoraj zaczęły pojawiać się już pierwsze oceny w sklepie Google Play. Na razie można je znaleźć tylko w internetowej (przeglądarkowej) wersji sklepu, ale powinny wkrótce pojawić się w mobilnej aplikacji sklepu.

Ratingi wyświetlane są pod nazwą aplikacji z odpowiednią ikoną i dokładną nazwą ratingu (oceny wiekowej).

Oznaczenia wiekowe w sklepie Google Play

Co oznaczają kategorie wiekowe PEGI w sklepie Google Play?

Poniżej dokładne informacje na temat poszczególnych oznaczeń PEGI 3, PEGI 7 itd. – oznaczeń wiekowych dla aplikacji mobilnych i gier na Androida w sklepie Google Play.

ikona wiekowa PEGI 3PEGI 3 – od 3 lat

Treść gier oznaczonych w ten sposób uznaje się za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście (zwykle podobna do prezentowanej w kreskówkach w rodzaju Królika Bugsa czy Toma i Jerry’ego). Dziecko nie powinno utożsamiać postaci pojawiających się na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Powinny one być w całości wytworem fantazji. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Nie powinny w niej występować wulgaryzmy.

ikona wiekowa PEGI 7PEGI 7 – od 7 lat

Gry, które w innym przypadku zostałyby zakwalifikowane do grupy 3, lecz zawierają dźwięki lub sceny potencjalnie przerażające najmłodszych odbiorców, mogą być uznane za odpowiednie dla tej grupy wiekowej.

 

ikona wiekowa PEGI 12PEGI 8 – od 8 lat

Gry wideo pokazujące przemoc o nieco bardziej realistycznym charakterze, skierowaną przeciw postaciom fantastycznym i/lub nierealistyczną przemoc wobec postaci o ludzkim lub rozpoznawalnych zwierząt, ponadto w tej kategorii wiekowej dopuszczalna jest nieco bardziej dosłowna nagość. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.

ikona wiekowa PEGI 16PEGI 16 – od 16 lat

Ten symbol jest nadawany, jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości. Młodzież w tym wieku powinna również być odporna na brutalniejsze wulgaryzmy, sceny pokazujące używanie tytoniu lub narkotyków oraz sceny popełniania przestępstw.

 

ikona wiekowa PEGI 18PEGI 18 – od 18 lat

Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.

PEGI ! – Nadzór rodzicielski (ikona na pomarańczowym tle z wykrzyknikiem – nie udało mi się odnaleźć takiej ikony w dobrej rozdzielczości, ale występuje ona przy aplikacjach, które oferują strumieniowane treści dla różnych kategorii wiekowych)

Aplikacje nie zawsze mają predefiniowaną treści, na podstawie mogą być z góry zdefiniowane. Niektóre aplikacje mobilne działają jak portale internetowe (np. te, które oferują strumieniowane treści wideo lub audio). Dla tych aplikacji, używana jest ikona Parental Guidance (Kontrola Rodzicielska), która ostrzega rodziców, że aplikacja może zapewnić dostęp do treści, które nie są odpowiednie dla ich dziecka.

Jeśli potrzebujesz dokładnych informacji, co dokładnie oznaczają ratingi wiekowe i jak są przyznawane zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu informacyjnego rpzygowoanego przez IARC.

Oficjalna strona pomocy oceny aplikacji mobilnych i gier w sklepie Google Play: Content ratings for apps & games Google.

źródło: sklep Google Play, Android Developers Blog – Creating Better User Experiences on Google Play