Nowości z konferencji Google I/O 2015 w skrócie

Zobacz najważniejsze nowości zaprezentowane na dzisiejszej konferencji Google I/O 2015 na jednej kompaktowej liście.

Android M

Poniżej znajdziesz listę wszystkich najważniejszych nowości, które Google ogłosiło na Google I/O 2015. Jeśli przypadkowo przegapiłeś dzisiejszy Keynote z konferencji Google’a, to zapoznaj się z naszą skróconą listą nowości Google’a.

Android M

Android M developer Preview

Konferencję rozpoczął wiceprezes Google’a Sundar Pichai, a wiceprezes Dave Burke zapowiedział nowości, które zobaczymy w nowym systemie mobilnym Android M.

Uprawnienia aplikacji – App Permissions

Pierwszą nowością są „App Permissions”, czyli uprawnienia aplikacji, które pozwolą użytkownikom kontrolować uruchamian aplikacje na urządzeniach z Androidem.  Użytkownicy będą decydować, do jakich danych i aplikacji systemowych (SMS-y, mikrofon, kamera, kalendarz i inne) w smartfonie lub na tablecie, instalowana aplikacja będzie miała dostęp. Podobny sposób nadawania dostępu jest zaimplementowany w systemie iOS.

App Permisions w Android M

Powiązania – Custom Tabs

Funkcja Custom Tabs powiązana jest z Chrome’em i umożliwa otwarcie zakładek przeglądarki w innych aplikacjach firm trzecihc. Od tej pory aplikacje zewnętrzne nie będą potrzebowały wbudowanych przeglądarek internetowych, bo zastąpi je Chrome.

Bateria

Nowa funkcja „drzemki”, pozwoli na lepsze zarządzanie baterią, dzięki czujnikowi ruchu urządzenia. Alarmy i powiadomienia nadal będą działały w tym trybie. Według Google’a dzięki funkcji Doze urządzenia mobilne będą mogły działać nawet dwa razy dłużej na jednym ładowaniu!

Google zapowiedziało także nowy, szybszy i wydajniejszy typ USB C, który zostanie wrótce wprowadzony do najnowszych urządzeń.

Android Pay

System płatności Android Pay będzie działał w oparciu o Google Wallet i moduł NFC. Już niebawem aż 700 partnerów będzie wspierało nowy system płatności, który niewątpliwie ma stać sie konkurencją dla Apple Pay. Zatwierdzeie płatności bedzie odbywało się przy użyciu czytnika linii papilarnych.

Wydaje się, że pomiędzy Apple’em a Google’em nie ma miejsca dla zapowiedzianych płatności Samsung Pay.

Android Pay

Android Wear

Nowa funkcja Alway on dla zegarków z Android Wear pozwoli na ciągłe wyświetlanie niektórych aplikacji na ekranie smartwatcha. Wszystko ma działać w trybie bardzo niskiego poboru energii, a wszystko po to, aby użytkownicy nie musieli dotykać koperty zegarka, aby wybudzić ekran.

Google zaprezentowało także nowe gesty dla smartwatcha, które umożliwają nawigowanie po smartwatchu bez dotykania wyświetlacza.

Google poinformowało także, że obecnie dostępnych jest około 4000 aplikacji mobilnych dla zegarków z systemem Android Wear.

4000 aplikacji mobilnych na Androida Wear

Internet of Things IoT – internet przedmiotów

Google Internet of Things

Google po przejęciu firmy Nest planuje śmiało wejść do naszych lodówek, zmywarek i innych urzadzeń, czyli rozpocząć popularyzację IoT, czyli internetu rzeczy (przedmiotów). Google oficjalnie zapowiedziało projekt Brillo – własny system operacyjny dla urządzeń działających w oparciu o internetu przedmiotów. Brillo działa w oparciu o Androida, wykorzystującego jak najmniej energii i jest całkowicie skalowalne na wszystkiego typu urządzenia.

Brillo zostanie udostepniony programistom w 3 kwartale tego roku, a usługa Weave (komunikacja między urządzeniami, chmura i IoT) w 4 kwartale 2015 r.

Project Brillo i Weave dla IoT

Google Now on Tap

Aby smartfon był jeszcze bardziej „smart” Google opracowało rewolucyjną usługę, która będzie uczyła się kontekstowych zachowań, nawyków i stylu życia, aby w każdym momencie ułatwić nam życie i podpowiedzieć najlepsze rozwiązania – i to dosłownie wszędzie i w każdej aplikacji.

Google Now on Tap bedzie można uruchomić z poziomu każdej aplikacji, a usługa sama domyśli się czego szukasz i podpowie rozwiązania. Należy tylko uważać na prywatne wiadomości :) Kto wie, co Google Now nam podpowie :-)

Usługa możebyć wykorzystywana podczas znajdowania trasy, zaproponuje ustawiania przypomnienia i znajdzie informacje na wyrwane z kontekstu słowa kluczowe. W dowolnej aplikacji pod systememAndroid M, Google Now on Tap podpowie bez konieczności opuszczania otwartej aplikacji.

Zdjęcia Google – Google Photos

Usługa Google Photos, czyli Zdjęcia Google pozwala na nieograniczone przechowywanie zdjęć i filmów w syokiej rozdzielczości. Usługa startuje już od dzisiaj, jest bezpłatna i zawiera szereg funkcji umłatwiających organizację, przeglądanie i edycję multimediów.

Dodatkowo Google uruchamia od razu aplikację mobilną Google Photos na Androida i iOS-a. Dzięki usłudze nie musimy się przejmowac o miejsce na smartfonach i tabletach, bo zdjęcia będą synchronizowały się automatycznie do jednej, nieograniczonej usługi w chmurze.

Google Photos - Zdjęcia Google

Zobacz także: Zdjęcia Google z nielimitowanym miejscem na zdjęcia i wideo

Dostępność w trybie Offline

Ta funkcja to szczególne udogodnienie dla osób z krajów, gdzie dostęp do internetu jest bardzo ograniczony. W trybie offline dostępne będą takie usługi jak YouTube, Chrome i Mapy Google. Dla tych ostatnich będzie możliwe wyszukanie lokalizacji i tras bez konieczności podłączania sie do internetu.

Mapy Google w trybie offline dostepne będą jeszcze w tym roku!

Narzędzia dla programistów

Android Studio 1.3 Preview oraz Polymer 1.0 zostaną udostępnione dla programistów. Android Studio oferuje pełną edycję i obsługę debugowania dla C++, a deweloperzy uzyskają dostęp do różnych SDK poprzez CocoaPods.

Dodatkowo Google uruchomi Cloud Test Lab w celu automatyzacji testów aplikacji na 20 różnych urządzeniach.

Google uruchomi również Cloud Messaging na iOS-a.

Wirtualna Rzeczywistość

Ogłoszone podczas ubiegłorocznej konferencji SDK dla Google Cardboard, będzie wspierane także na systemie iOS.

Nowy program „Wyprawy” Expeditions pomoże nauczycielom przeprowadzić wycieczki w wirtualnej rzeczywistości.Dzieki tabletom i Google Cardboard uczniowie będa mogli odkrywać nowe miejsca bez kosztownych wycieczek na drugą stronę kuli ziemskiej.

Google wreszcie zapowiedziało Jump – amatorski system nagrywania w wirtualnej rzeczywistości. Od teraz każdy będzie mógł nagrywać dowolnym aparatem w urządzeniu mobilnym wideo w VR w 360 stopniach. Stereoskopowe wideo będzie można zamieszczać także na YouTube’ie już tego lata!

Mam nadzieję, że wspomniałem wszystkie najważniejsze nowości. O niektórych z nich z pewnością będziemy jeszcze wielokrotnie pisać!

źródło: Google I/O 2015, TNW – Everything Google announced at Google I/O 2015 in one handy list