Google Impact Challenge: Disabilities

Program Google Impact Challenge: Disabilities ma na celu zwiększenie niezależności osób niepełnosprawnych w internecie.

Program Google Impact Challenge: Disabilities

Na poczatku tego miesiąca Google wydało dwa rozszerzenia: Korektor kolorów (Color Enhancer) oraz Animation Policy, które mają na celu ułatwić osobom niepełnosprawnym interakcję w internecie (sieci). W maju obchodziliśmy też Światowy Dzień Świadomości – GAAD (z ang. Global Accessibility Awareness Day), który ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię dostępności dla niepełnosprawnych użytkowników w świecie cyfrowym (internecie, aplikacjach, mobile’u, itp.).

Google.org przekazało 20 milionów dolarów dotacji na program Impact Challenge: Disabilities, wspierający organizacje non-profit, których zadaniem jest zmienianie świata technologi i edukacji na lepsze. Misją programu jest określenie nowych obszarów, w których nowa technologia może zwiększyć mobilność i niezalezność osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Na swoim oficjalnym blogu, firma wspomina historię Laury Palmaro – project managera Google’a, która straciła wzrok w pierwszej klasie liceum. W czasach, gdy większość nastolatków chce być jak najbardziej niezależna, Laura Palmaro zmuszona był stać się jeszcze bardziej zależną od innych ludzi, którzy musieli jej czytać i pomagać w codziennym życiu.

Przyjazna technologia może zburzyć granice i umożliwić ludziom odnalezienie niezalezności i spełnianie swoich marzeń — powiedziała Laura Palmaro.

Wraz z ogłoszeniem programu dla organizacji non profit i wezwaniem do zgłaszania swoich pomysłów, Google przygotowało wsparcie finansowe, które otrzymały już dwie inicjatywy. Pierwszą z nich jest Enable Community Foundation, która wspiera ludzi potrzebujących protez kończyn. Organizacja pomoga zaprojektować i dopasować odpowiednią protezę zupełnie za darmo. Przygotowanie protezy nogi może kosztować od 5000 do 50 000 dolarów, co często jest poza zasięgiem osób niepełnosprawnych. Google.org przekazało na ten cel 600 000 dolarów, aby ułatwić projektowanie i drukowanie 3D protez kończyn górnych.

Program Google Impact Challenge: Disabilities - Opportunity

Druga organizacja World Wide Hearing, która opracowuje tanie zestawy dla osób niesłyszących, otrzymała 500 00 dolarów. Dzięki wsparciu będzie mogła zwiekszyć dostepność swoich niedrogich urządzeń w krajch rozwijających się.

Na oficjalnej stronie Google Impact Challenge: Disabilities, Google dzieli przedstawiło kilka liczb, które pomagą uświadomić zakres niepełnosprawności na świecie.

Liczba osób na świecie z niepełnosprawnością to aż jeden miliard, w przeliczeniu na całą populację naszej planety to jedna osoba na siedem, która ma jakiś rodzaj niepełnosprawności. W Polsce osoby niepełnosprawne stanowią 10% populacji czyli prawie 5 milionów osób.

Warto zwrócić uwagę, że wiele wynalazków, urzadzeń a nawet stron internetowych i aplikacji mobilnych na świecie nie jest zaprojektowanych z myślą o tych osobach. Ty też możesz przyczynić się i pomóc osobom niepełnosprawnym w bardzo prosty sposób, pamiętając przy tworzeniu aplikacji lub nowego serwisu internetowego, żeby przestrzegać WCAG 2.0, czyli wytycznych dotyczących ułatwień w dostępie do treści publikowanych w internecie.

Program Google Impact Challenge: Disabilities - statystyki

Google jest zaangażowane w monitorowanie dostępności narzędzi Google’a i organizuje warsztaty dla inżynierów zasady na temat dostępności w świecie cyfrowym i nowych technologiach.

Jesli Twoja organizacja chce pomaga osobom niepełnosprawnym, możesz zdobyć dotację zgłaszając swój pomysł do programu Impact Challenge: Disabilities (kliknij przycisk Submit an Idea).

źródło: 9TO5Google – Google’s ‘Impact Challenge: Disabilities’ seeks to increase independence of disabled individuals, Program Google Impact Challenge