Wyniki wyborów w Google Trendy

Czy trendy wyszukiwania w wyszukiwarce Google odzwierciedlają ostateczne wyniki wyborów prezydenckich 2015?

To nie będzie wpis polityczny, skupimy sie na statystykach, czyli to co lubimy na mobiranku najbardziej. Wyniki wyborów prezydenckich nie są jeszcze oficjalne, ale wynik sondażu exit poll pracowni Ipsos dla TVN, TVN24, TVP i TVP info wskazuje na 53% dla Andrzeja Dudy i 47% dla Bronisława Komorowskiego. Zakładany błąd sondażowy w takim badaniu wynosi 1 punkt procentowy.

Trendy w wyszukiwarce Google podczas poprzednich wyborów w 2005 i 2010 roku nie wskazały dokładnie zwycięzcy w wyborach prezydenckich w Polsce 23 października 2005 roku i 4 lipca 2010 roku, ale na ich podstawie można było wyciągnąć wnioski i sprawdzić, o którym kandydacie internauci poszukują częściej informacji.

Czy dzięki trendom możemy w przyszłości wcześniej dowiedzieć się kto zwycięży? Raczej nie, Trendy Google to popularność wyszukiwania danego hasła w porównaniu z innymi hasłami, czyli która fraza jest częściej wyszukiwana przez internautów. Wybory w 2005 roku są na to dowodem, gdzie podczas do 2. tury wyborów popularniejszym hasłem było „donald tusk + tusk”.

Pierwsza tura wyborów w tym roku 10 maja 2015 roku również nie pokrywała się dokładnie z wynikami wyborów. W trendach bardzo wysoko było hasło „paweł kukiz”, ale nie w wyborach nie przeszedł do drugiej tury.

Poniżej możecie zobaczyć zainteresowanie hasłami „bronisła komorowski + komorowski” i „andrzej duda + duda”. Na poniższym wykresie należy wybrać datę 24 maja 2015 – czyli dzień wyborów (trendy aktualizowane są z dwudniowym opóźnieniem).

Zainteresowanie kandydatami na urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2015 roku:

Zainteresowanie kandydatami na urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2010 roku:

Trendy Google w dniu wyborów prezydenckich w 2010 roku
Trendy Google w dniu wyborów prezydenckich w 2010 roku

Zainteresowanie kandydatami na urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2005 roku:

Trendy Google w dniu wyborów prezydenckich w 2005 roku
Trendy Google w dniu wyborów prezydenckich w 2005 roku

źródło: Trendy Google w wyszukiwarce.