Światowy Dzień Świadomości Dostępności

Światowy Dzień Świadomości Dostępności (z ang. Global Accessibility Awareness Day) wraz z akcją „godzina bez myszy” obchodzony jest w trzeci czwartek maja, w tym roku przypada na 21 maja.

GAAD - Światowy Dzień Świadomości Dostepności 2015

Dzisiaj, w trzeci czwartek maja (21 maja 2015 r.) obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Dostępności GAAD, czyli Global Accessibility Awareness Day. Celem tego dnia jest to, aby ludzie zwrócili uwagę na kwestię dostępności dla użytkowników z różnymi rodzajami niepełnosprawności w świecie cyfrowym (internecie, aplikacjach, mobile’u, itp.).

Pomysł obchodzenia tego dnia został zainicjowany w 2011 roku przez programistę Joe Davona. Akcja jest odpowiedzią na przykładanie zbyt dużej uwagi do estetyki stron internetowych, zapominając o najważniejszej kwestii jaką jest funkcjonalność strony.

W Polsce jest około 5 mln osób z niepełnosprawnością, którzy przez ograniczoną mobilność traktują internet jako jedno z najważniejszych źródeł informacji i pomocy. Niestety twórcy stron internetowych nie zawsze pamiętają o tej licznej grupie osób (ponad 10% mieszkańców Polski), przez co nie mogą wygodnie korzystać ze stron internetowych.

Dostepność dla osób niepełnosprawnych w cyfrowym świecie

Najważniejsze ograniczenia dla osób niepełnosprawnych na stronach firm a nawet urzedów stanowią:

  • mały konktrast kolorów
  • brak opisów alternatywnych dla grafik i zdjęć (brak znaczkiów alt)
  • zła konstrukcja tabel
  • brak napisów w filmach lub tłumaczenia na język migowy
  • brak zdefiniowanych klawiszów dostępu

Internauci z niepełnosprawnością korzystają głównie z samej klawiatury, na której używają kilku klawiszy i zestawu specjalnych skrótów. Często zdarza się, że nawet nowe lub przebudowane strony nie spełniają elementarnych kryteriów dostępności. Akcja „Godzina bez myszy” to nie tylko akcja ucząca wrażliwości, ale i przypomnienie o korzyściach, które może przynieść dostępność. Właściciele sklepów internetowych czy placówek z bankowością internetową sporo zyskają, jeśli otworzą się na grupę blisko 5 mln klientów.

Strona spełniająca wymogi standardu WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines 2.0) nie musi być brzydka i archaiczna, czego potwierdzeniem jest m.in. konkurs Integracji „Serwis WW bez barier”, w którym wyróżniane są w pełni dostępne i najciekawsze serwisy instytucji publicznych. Integracja jako jedna z największych polskich organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością od lat promuje zagadnienia związane z dostępnością internetu i nowych technologii. Przeprowadza w tym celu audyty dostępności stron, pomaga wdrażać wytyczne ekspertów, a dostępnym stronom przyznaje certyfikaty „Serwis WWW bez barier”.

Zobacz także oficjalne polskie tłumaczenie WCAG 2.0.

Akcja Godzina bez myszy

Aby wziąć udział w akcji „Godzina bez myszy”, wystarczy 21 maja podczas wybranej przez siebie godziny nie używać niedostępnych dla części osób z niepełnosprawnością myszy, touchpada i klawiatury dotykowej. Używanie klawiszy Tab, Enter, Backspace, skrótów klawiaturowych i nawigacji strzałkami pozwoli przekonać się o tym, jak dostępne są odwiedzane serwisy i z jakimi trudnościami w internecie muszą zderzać się na co dzień osoby niedowidzące lub posiadające inne rodzaje niepełnosprawności.

Zadbajmy o to, aby osoby potrzebujące miały łatwiej, przeglądając strony internetowe, czy korzystając z aplikacji mobilnych – wystarczą na przykład drobne modyfikacje na stronie internetowej.

Aplikacje mobilne, które mogą pomóc osobom niewidomym lub głuchoniemy:

źródło: informacja prasowa Integracja – „Godzina bez myszy” 21 maja, Global Accessibility Awareness Day