Apple zmieni krój czcionki w systemach iOS 9 i OS X 10.11?

Pojawiła się informacja, że Apple zamierza zmienić krój czcionki wykorzystywany w systemach iOS i OS X. Czcionkę Helvetica Neue miałaby zastąpić bardzo podobna do niej San Francisco.

Czcionka San Francisco w iOS 9 i Helvetica Neue w iOS 8

Konferencja Apple’a WWDC 2015 rozpocznie się już 8 czerwca i śmiało można powiedzieć, że podczas niej zobaczymy najnowszą odsłonę popularnego systemu mobilnego iOS 9. Według krążących po sieci plotek nowy system iOS 9 to głównie duża poprawka wydajności i stabilności systemu operacyjnego. Ale znając Apple’a na tym się nie skończy i będzie kilka niespodzianek.

Plotka dotycząca iOS-a 9 dotyczy prawdopodobnej zmiany dotychczasowego kroju czcionki Helvetica Neue na San Francisco, która została wykorzystana w systemie Watch OS na zegarku Apple Watch. Czcionka San Francisco została zaprojektowana specjalnie na smartwatcha, aby była czytelniejsza i lepiej dostosowana do mniejszych ekranów zegarków. Krój San Francisco jest trochę bardziej ściśnięty, ale poza tym jest bardzo podobny do fontu Helvetica.

Nowa czcionka miałaby zostać wprowadzona na wszystkich platformach Apple’a, aby jeszcze bardziej zmniejszyć różnice pomiędzy systemami i uspójnić ogólny look & feel. Oprócz systemu iOS 9, zmiana dotknąć miałaby również najnowszego OS X 10.11.

Naturalnym jest, że wraz ze zmianą czcionki systemowej Apple będzie musiało zmienić ją we wszystkich swoich aplikacjach dostarczanych wraz z systemami.

źródło: phoneArena – Apple rumored to be changing fonts in iOS 9, OS X 10.11; goodbye, Helvetica Neue?