Wiesz, że Samsung zrobił zegarkofon już w 1999 roku?

Jak daleko sięga historia smartwatchów? Zależy co przyjmiemy za smartwatcha. Swój pierwszy „inteligentny zegarek” Samsung wydał już w 1999 roku.

Samsung SPH-WP10 smartwatch

W ciągu ostatnich dziesięcioleci powstawały różne zegarki, które trudno nazwać smartwatchami, ale na pewno można określić e mianem pradziadków obecnych inteligentnych zegarków i tzw. urządzeń typu wearables.

To pierwsze pomysły stanowią podwaliny dla nowoczesnych smartwatchów, takich jak Moto 360, LG Watch Urbane, Samsung Galaxy Gear i oczywiście zegarka Apple Watch. Jednak w ciągu tej burzliwej historii ewolucji smartwatchów było sporo nieudanych prób produkcji wysokiej klasy elektronicznych zegarków. Jedną z takich prób był Samsung SPH-WP10, którego uważa się za jednego z pierwszych „telefonozegarków” a może „zegarkofonów”.

Czym był zegarek-telefon Samsung SPH-WP10?

To urządzenie mobilne było zapewne inspirowane zegarkami noszony w filmach science-fiction. Samsung wypuścił zegarek Samsung  SPH-WP10 już w 1999 roku i był to wówczas najmniejszy i najlżejszy „bezprzewodowy terminal” jaki kiedykolwiek wyprodukowano, a jego konstrukcja była rodem ze Star Treka. Zegarek nijak nie przystaje do dzisiejszych standardów smartwatchów, nie był ani lekki – ważył około 50 g, ani cienki – miał grubość 2 cm, nie wspominając, że wystająca z boku anteną GSM można było zrobić sobie albo komuś krzywdę.

Samsung SPH-WP10 smartwatch na ręku

Takie były czasy. Samsung łącząc funkcjonalność telefonu i zegarka w modelu Samsung SPH-WP10 był na pewno pionierem, ale jak pokazała historia, tego typu urządzenie się nie przyjęło. W skrócie, był to telefon komórkowy, który  można było nosić na nadgarstku i wykonywać połączenia telefoniczne do 90 minut – na tyle wystarczała w nim bateria. Miał monochromatyczny wyświetlacz LCD oraz fizyczne przyciski do poruszania się po ubogim menu. Co ciekawe, można było wydawać polecenia głosowe. Wybieranie numeru lub wprowadzanie tekstu było bardzo frustrujące z powodu braku odpowiedniej technologii i klawiatury.

Czy pierwszy zegarkofon wyprzedził swoja epokę?

zegarek Samsung SPH-WP10

Mimo, że jego twórcy pokładali duże nadzieje, aby urządzenie zdobyło serca młodych geaków technologicznych, to  nie był odpowiedni czas dla Samsunga SPH-WP10. Za klapę odpowiadały prawdopodobnie jego dziwny kształ i rozmiary, frustrujące sterowanie albo po prostu koncepcja za bardzo wyprzedzała swoje czasy?

Na szczęście dla Samsunga, jego smartwatche sprzedają się dzisiaj znacznie lepiej niż konkurencyjne zegarki. Obecnie testuję Samsunga Galaxy Gear i podzielę się wkrótce z Wami swoimi wrażeniami.

źródło: phoneArena – Did you know that Samsung announced a watch phone in 1999?