Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego

Dzisiaj, 17 maja 2015 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego, a także 150. rocznica powstania Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego.

150 Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Co roku 17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) czyli z ang. World Telecommunication and Information Society Day (WTISD 2015). Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 27 marca 2006 roku (A/RES/60/252) po Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego w Tunisie w 2005 roku.

Za koordynację wydarzeń i organizację obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce w 2015 r. odpowiada Komitet Organizacyjno-Programowy, w którego skład wchodzą przedstawiciele zaangażowanych w te działania instytucji, więcej przeczytasz na stronach Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI). Obchodom patronuje UNESCO oraz sekretarz generalny ITU.

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) 2015

Oficjalna strona wydarzenia: itu150.org

Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 27 marca 2006 r. Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego przypada na 17 maja – w dniu który do tej pory był obchodzony jako Światowy Dzień Telekomunikacji. Łącząc tradycyjną nazwę tego święta z nazwą przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, depozytariusz międzynarodowego święta telekomunikacji, jakim jest Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny – ITU (International Telecommunication Union), postanowił obchodzić 17 maja, jako Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego.

Pamiętając o tej okoliczności, do uznanej przez ONZ nazwy organizowanych przez Polskie Towarzystwo Informatyczne we współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego, przy imprezach związanych z telekomunikacją będziemy mówili o Światowym Dniu Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Obie nazwy – ŚDSI i ŚDTiSI – są równorzędne i mogą być stosowane zamiennie, stosownie do okoliczności i aktualnej tematyki.

ITU 150 Historical Video

Zobacz wideo przedstawiające najważniejsze wydarzenia związane z powstawaniem internetu, telekomunikacją, nowymi technologiami na jednym filmie z okazji 150-lecia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego.

Wcześniej dzień zwany był jako Światowy Dzień Telekomunikacji upamiętniający powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego 17 maja 1865 r. i ustanowiony przez Konferencję Pełnomocników International Telecommunication Union (ITU) w Maladze-Torremolinos w 1973 roku. W 2006 roku podczas konferencji w Antalya pełnomocnicy ITU postanowili połączyć oba wydarzenia w Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego.

Tegoroczne obchody Dnia Społeczeństwa Informacyjnego mają szczególny wymiar, ze względu na 150. rocznicę powstania Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Proces kształtowania się tej organizacji był rozłożony w czasie. Na przestrzeni lat i wraz z dynamicznym rozwojem technologii komunikacyjnych zmieniała się jego nazwa oraz zakres kompetencji.

Polska jest członkiem ITU od 1921 roku. ITU zrzesza 193 kraje oraz 661 członków sektorowych, czyli przedsiębiorstwa działające na rynku telekomunikacyjnym oraz radiokomunikacyjnym. Siedziba Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego znajduje się w Genewie, a zakres zadań obejmuje trzy sektory: Sektor Radiokomunikacji (ITU-R), Sektor Normalizacji Telekomunikacji (ITU-T) oraz  Sektor Rozwoju Telekomunikacji (ITU-D).

historia telekomunikacji - ze zbiorów ITU 150

Z okazji 150 obchodów powstania Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, ITU przygotowało specjalną aplikację mobilną (linki poniżej), stronę podsumowującą 150 lat innowacji a także historyczną galerię zdjęć i rycin związanych z rozwojem telekomunikacji z ostatnich 150 lat oraz cykl materiałów filmowych: ITU 150: ITU 150th Anniversary 1865 – 2015.

Aplikacja mobilna ITU 150th Anniversary App dostępna jest na Androida i iOS, a wkrótce także na Windows Phone’a. Aplikację możesz pobrać klikając na poniższe linki:

  • ITU 150th Anniversary App na iOS-a
  • ITU 150th Anniversary App na Androida

ITU’s 150th Anniversary Mobile App

źródło: Wikipedia, ITU 150, Urząd Komunikacji Elektronicznej – 150 lat istnienia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI)