YouTube świętuje 10 lat od A do Z

 

Z okazji dziesięciolecia istnienia, serwis YouTube publikuje specjalny alfabet serwisu – od litery A do Z.

YouTube świętuje 10-lecie

Wszystko zaczęło się 23 kwietnia 2005 roku. Wtedy to, w zoo w San Diego nakręcony został 18-sekundowy film o słoniach. Ten krótki filmik zamieszczono na – wtedy jeszcze prywatnej stronie – o nazwie YouTube.

W maju tamtego roku pojawiła się wersja beta serwisu YouTube, a sześć miesięcy później strona została udostępniona wszystkim internautom. Od tamtej pory minęło 10 lat, a YouTube stał się nie tylko największą platformą wideo w internecie – społecznością ponad miliarda użytkowników, gdzie miliony godzin wideo generują miliardy odtworzeń każdego dnia – ale też jednym z najpopularniejszych w historii miejsc, gdzie każdy może wyrażać siebie na różnorodne sposoby.

Aby uczcić 10 urodziny, od początku maja, przez 26 kolejnych dni YouTube będzie przypominał najważniejsze momenty, którymi dzieliliśmy się na YouTube’ie w ciągu ostatniej dekady – od zabawnych filmów przez wzruszające historie. 

YouTube od A do Z - alfabet serwisu

Zobacz naszą infografikę z najważniejszymi wydarzeniami serwisu YouTube z ostatnich 10 lat: Już 10 lat serwisu YouTube

YouTube odzwierciedla naszą globalną kulturę, widzianą z perspektywy ludzi z całego świata. To swego rodzaju portret tworzony przez kreatywne i odważne osoby. Tworzą go komicy, gracze, aktywiści, artyści, wykonawcy, nauczyciele oraz prześmiewcy. YouTube to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy kotów, tęczy, zwolennicy różnych mikstur, ninja, a nawet wielbiciele jednorożców. To miejsce, gdzie możecie żartować oraz wyrażać głębokie emocje.

Po 10 latach YouTube dalej jest platformą, która często wyznacza trendy w świecie muzyki, rozrywki, a nawet informacji. Dzięki YouTube wiecie, z czego śmieją się ludzie na świecie i czego chcą się uczyć. Możecie śledzić przebieg wydarzeń politycznych i obserwować, jak jednoczymy się wokół ważnych idei oraz wokół tego, co jest nam bliskie.

Dzięki Wam twórcy znani z YouTube’a stali się celebrytami w świecie rozrywki. Obchody 10. rocznicy urodzin serwisu YouTube możecie śledzić na blogu YouTube Trends przez cały maj.

Alfabet YouTube'a

Zobacz dotychczas opublikowane filmy:

A is for Animals

B is for Beauty

C is for Covers

źródło: Google Blog Polska – Świętujemy 10 lat YouTube