Polski grafen będzie produkowany w Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy będą produkowali grafen na skalę przemysłową w Cambridge Nanosystems.

grafen 2D

Firma Cambridge Nanosystems otworzyła w angielskim Cambridge nowy zakład produkcyjny grafenu. Możliwości ośrodka pozwolą na wytwarzanie grafenu na skalę przemysłową. Brytyjczycy są gotowi dostarczać na rynek 5 ton tego materiału o najwyższej jakości w ciągu jednego roku.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że udało nam się otworzyć nowy zakład produkcyjny w Cambridge. Traktujemy to wydarzenie jako zwieńczenie ponad dekady prac badawczych prowadzonych na University of Cambridge. Chcielibyśmy uczynić z Cambridge Nanosystems wiodącego dostawcę grafenu na skalę globalną, tak, by stał się on istotnym materiałem udoskonalającym dzisiejsze produkty, ale także pozwalającym na rozwój nowych rynków i branż – wyjaśnia dr Krzysztof Koziol, CEO i jeden z założycieli Cambridge Nanosystems.

Cambridge Nanosystems został założony przez naukowców z University of Cambridge i opracował unikalną metodę wytwarzania grafenu na bazie gazów cieplarnianych. Dzięki wykorzystaniu kuli plazmy możliwe jest „łamanie” gazów takich jak metan i dwutlenek węgla oraz otrzymywanie wysokiej jakości grafenu.

Niebawem zostanie uruchomić także sklep internetowy, za pośrednictwem którego będzie można kupić duże ilości grafenu. Planowane jest zwiększenie produkcji w kolejnych latach.

Cambridge Nanosystems planuje także współpracę z kluczowymi przedsiębiorstwami z branży motoryzacyjnej, energetycznej, budowlanej i lotniczej. Swoją technologię oraz plany rozwoju zaprezentowała na konferencji Graphene Europe 2015, będącej częścią targów IDTechEx Europe odbywających się w Berlinie w dniach 28-29 kwietnia 2015 r.

Grafen w technologii mobilnej

Grafen w technologii mobilnej, może mieć zastosowanie do produkcji superwydajnych i długo działających baterii, o czym pisaliśmy we wpisie: „Uszkodzony” grafen do produkcji superwydajnych baterii?

Grafen-info z kolei opracowuje raport na temat wykorzystania grafenu do produkcji baterii, który zapewni kompleksowe i dogłębne spojrzenie na możliwości grafenu na rynku baterii i akumulatorów, obecnie stosowane technologie i szczegółowe badania roli grafenu na nadchodzące zmiany w konstrukcji baterii nowej generacji.

źródło: PAP via TVN Biznes i Świat – Brytyjczycy rozpoczynają produkcję grafenu na skalę przemysłową, Graphene-info to launch a graphene battery report – a call for participation