Polski wymiar wirtualnej rzeczywistości

W Warszawie odbyła się konferencja „Reality 51 – Nowy wymiar rzeczywistości”, która w całości poświęcona była projektowi – polskiej technologii Reality 51.

Konferencja Reality 51

W piątek 24 kwietnia 2015 roku odbyła się w Warszawie konferencja Reality 51, podczas której dowiedzieliśmy się między innymi, że polscy twórcy z The Farm 51 zamierzają stworzyć wirtualną wycieczkę po Czarnobylu.

VR, czyli wirtualna rzeczywistość, do tej pory kojarzona była przede wszystkim z branżą rozrywkową lub wyimaginowanymi światami tworzonymi przez zdolnych grafików wspartych możliwościami obliczeniowymi komputerów. Dzięki zaawansowanej technologii Reality 51, efektywnie wykorzystującej skanowanie 3D, zdjęcia sferyczne i filmy stereoskopowe, VR wkracza w świat medycyny, edukacji i biznesu . Rynek VR nie jest już tylko domeną gier i elektronicznej rozrywki. Potencjalnie największe sektory rozwoju dla wirtualnej rzeczywistości to: sektor militarny (wirtualne pola walki, symulatory), branża medyczna, aplikacje treningowe, wizualizacje w branży mody, motoryzacja oraz aplikacje typu „second life”.

Konferencja Reality 51 – Nowy wymiar rzeczywistości

Na wczorajszej konferencji Wojciech Pazdur, dyrektor kreatywny w zespole Reality 51, omówił nie tylko zaplecze technologiczne, ale również przedstawił konkretne przykłady na wykorzystanie nowej technologii oraz pierwsze projekty, które The Farm 51 już przygotowało, m.in. wizualizację VR dla nowoczesnych supersamochodów firmy Arrinera, która pokazywana była w czasie ostatniej edycji targów Poznań Motor Show. Wspomniał również o współpracy z Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz wiodącym wydawnictwem medycznym, MediPage.

Chernobyl VR Project – wirtualna wycieczka po Czarnobylu

W czasie konferencji twórcy Reality 51 pokazali przedpremierowo niepublikowany trailer promujący technologię, a Wojciech Pazdur zapowiedział również innowacyjną aplikację, „Chernobyl VR Project” (nazwa robocza), będącą projektem wirtualnej wycieczki po wybranych lokacjach Czarnobyla i Prypeci. Projekt będzie miął swoją premierę w przyszłym roku, w czasie 30tej rocznicy katastrofy w Czarnobylu. Zapowiedź wywołała duże zainteresowanie zebranych dziennikarzy, szczególnie że towarzyszył jej krótki film promocyjny obrazujący pierwszy wyjazd zespołu Reality 51 w celach researchowych do Czarnobyla.

Chernobyl VR Project

— Wchodzimy w rynek VR z ogromnym doświadczeniem wyniesionym ze świata gier, a jest to środowisko stawiające najwyższe wymagania, co do jakości tworzonych obrazów – tłumaczy Wojciech Pazdur, Wiceprezes The Farm 51 – Mamy zespół ludzi, których potencjał możemy zainwestować zarówno w obszar produkcji contentu VR dla biznesu, jak i w realizowane wraz z partnerami strategicznymi projekty R&D. Te ostatnie  wdrażamy m.in. korzystając z dofinansowania w ramach programów unijnych. Współpracujemy z Politechniką Śląską czy Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych, ale także z międzynarodowymi gigantami, takimi, jak Oculus czy Samsung. Dzieląc się z nimi naszym doświadczeniem kształtujemy przyszłość VR nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Gościem specjalnym konferencji był również Rafał Zadara reprezentujący firmę Samsung, który opowiedział o planach firmy dotyczących rynku VR i oficjalnie potwierdził współprace technologiczną z The Farm 51 mającą polegać na tworzeniu treści VR na urządzenia Samsung Gear VR.

źródło: informacja prasowa The Farm 51 – Konferencja „Reality 51 – Nowy wymiar rzeczywistości”