Skrzydła motyla inspiracją dla wyświetlaczy antyrefleksyjnych

Motyle okazały się zaskakującym źródłem inspiracji dla nowoczesnych technologii, szczególnie dla konstrukcji antyrefleksyjnych ekranów do smartfonów.

antyrefleksyjna-struktura-skrzydel-motyla

Niemieccy naukowcy odkryli, że nieregularne, nanoskopowe struktury przejrzystych skrzydeł motyla eliminują odbicia światła pod dowolnym kątem. Taka struktura nadaje się idealnie do produkcji wyświetlaczy smartfonów, obiektywów aparatów i większości innych urządzeń, w których odbicia światła na ekranie stanowią problem.

Naukowcy nie są jeszcze w stanie w pełni odtworzyć takiej powierzchni, ale przewidują że w przyszłości ekrany smartfonów nie będą sprawiały problemu przy czytaniu na zewnątrz w blasku słońca.

Nanostruktury w skrzydłach motyla
Nieregularny rozmiar i rozmieszczenie nanostruktur na powierzchni skrzydeł motyla powodują niską podatność na odbicia światła pod każdym kątem widzenia (zdjęcie: Radwan Al Hasan Siddique, KIT)

Prototypy nowych ekranów są już samoczyszczące oraz wodoodporne i nie potrzebują dodatkowych powłok.

źródło: Engadget – Butterfly wings are the key to glare-free phone displays via Karlsruhe Institute of Technology – Nature: Low-reflection Wings Make Butterflies Nearly Invisible
zdjęcia: Radwan Al Hasan Siddique, KIT