11 porad, jak zabezpieczyć iPhone’a?

Wskazówki dla posiadaczy iPhone’ów, jak zadbać o bezpieczeństwo iPhone’a, aby ustrzec się ataków z sieci i poradzić sobie w przypadku kradzieży bądź zgubienia smartfona.

11 porad, jak zabezpieczyć iPhone'a

Jak wiecie, Apple dba o bezpieczeństwo swojego mobilnego systemu operacyjnego iOS i bardzo szybko reaguje na pojawiające się lub wykryte zagrożenia. Na iPhone’ie nie instalujemy programu antywirusowego, bo system jest zamknięty i bezpieczny, jeśli odpowiednio z niego korzystamy i mamy ustawione odpowiednie opcje zabezpieczające w samym systemie.

Nie ma też obaw, jeśli chodzi o instalowanie aplikacji mobilnych na iPhone’ie, Apple bardzo skrupulatnie sprawdza aplikacje przed udostępnieniem ich w App Storze i dba, aby w sklepie z aplikacjami znajdowały się tylko wartościowe i bezpieczne aplikacje mobilne. To jedna z wielu zalet iOS-a i Apple’a, która daje przewagę nad aplikacjami na Androida.

Poniżej znajdziesz 11 wskazówek, jak zabezpieczyć swojego iPhone’a, aby uchronić się przed wykradzeniem poufnych danych i ograniczyć dostęp do kont i zainstalowanych aplikacji w smartfonie.

Warto skonfigurować iPhone’a tak, aby dostęp do niego był praktycznie niemożliwy. Taka zapobiegliwość okazuje się szczególnie ważna, gdy zgubisz iPhone’a lub ktoś Ci go ukradnie. Jeśli zastosujesz się do naszych porad taki iPhone będzie bezużyteczny dla potencjalnego złodzieja, a Ty będziesz miał szansę wymazać dane i mieć pewność, że nikt nie będzie miał do nich dostępu.

Trzeba tez uważać, żeby nie zapomnieć najważniejszych haseł i nie zablokować urządzenia także dla siebie :-) Wtedy dostęp do urządzenia może być równie utrudniony jak dla złodzieja.

Lepiej zabezpieczyć iPhone’a na wszelkie możliwe sposoby, aby oszczędzić sobie ewentualnego kłopotu ze zmianami haseł i innymi kwestiami dostępowymi do aplikacji i kont, do których masz dostęp z poziomu smartfona.

1. Aktualizuj oprogramowanie i mobilny system operacyjny iOS

Regularnie aktualizuj aplikacje mobilne zainstalowane na Twoim iPhone’ie oraz wykonuj aktualizacje systemu mobilnego iOS.

  1. Aplikacje mobilne na iPhone’a zaktualizujesz w App Storze: App Store → Uaktualnienie → Aktualizuj wszystkie
  2. System mobilny zaktualizujesz w Ustawienia → Ogólne → Uaktualnienia i wybierz przycisk Pobierz i zainstaluj. Pamiętaj, że musisz być podłączony do sieci Wi-Fi, aby pobrać uaktualnienie w trybie OTA (over the air).

2. Dwuetapowa weryfikacja dla Apple ID i iCloud i Kod odzyskiwania

Włącz dwuetapową weryfikację Apple ID oraz dla usługi iCloud. Aby włączyć dwuetapowe uwierzytelnienie musisz mieć zarejestrowane dodatkowe zaufane urządzenie, na które będą przychodziły kody weryfikacyjne lub SMS-y z kodem.

Jak włączyć weryfikację dwuetapową Apple ID?

  1. Wejdź na stronę: appleid.apple.com
  2. Wybierz: Zarządzaj swoim Apple ID → Hasło i bezpieczeństwo → Weryfikacja dwuetapowa

Po ustawieniu weryfikacji dwuetapowej będziesz musiał potwierdzać swoją tożsamość przez podanie hasła i 4-cyfrowego kodu przy logowaniu do konta Apple ID, usług Apple’a (App Store, iBooks, iCloud, iTunes).

Zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami dotyczącymi dwustopniowej weryfikacji konta Apple ID

Warto ustawić i zachować Klucz odzyskiwania, który służy do dokonania zmian na koncie, jeśli zapomnisz hasło lub utracisz dostęp do zaufanych urządzeń.

Zarządzanie Apple ID i weryfikacja dwuetapowa

3. Zrób kopię zapasową iPhone’a

Kopia zapasowa jest niezwykle przydatna w przypadku zgubienia, kradzieży lub uszkodzenia iPhone’a.

Możesz skorzystać z archiwizowania danych w chmurze iCloud, lub zrobić kopię danych na komputerze za pomocą programu  iTunes. Możesz także skorzystać z obu opcji, aby mieć dane w dwóch miejscach.

  1. W telefonie: ustaw domyślne zapisywanie danych iPhone’a w chmurze: włącz Archiwum iCloud
  2. Na komputerze: podłącz iPhone’a do komputera i w programie iTunes wybierz opcję Archiwizuj

W przypadku archiwizowania jednocześnie w usłudze iCloud i programie iTunes możesz przyspieszyć archiwizowanie i odtwarzanie usługi iCloud oraz oszczędzić miejsce dyskowe w tej usłudze, wyłączając Archiwum iCloud dla typów danych o bardzo dużych rozmiarach. Jeśli na przykład w systemie iOS 8 masz wyłączoną funkcję Biblioteka zdjęć iCloud albo korzystasz z wcześniejszej wersji systemu operacyjnego i na telefonie iPhone masz zachowane 15 GB zdjęć, to możesz wyłączyć archiwizowanie takich fotografii w usłudze iCloud, bo są one już ręcznie zarchiwizowane w programie iTunes.

iOS 8: stuknij kolejno opcje Ustawienia → iCloud → Dysk → Zarządzaj dyskiem.
iOS 7 i wcześniejsze: stuknij kolejno opcje Ustawienia →  iCloud →  Dysk i archiwum →  Zarządzaj dyskiem →  Kopie zapasowe → Opcje archiwizacji.

Zobacz także: W jaki sposób archiwizować dane z mojego telefonu iPhone, iPada lub iPoda touch — przy użyciu programu iTunes, czy usługi iCloud?

4. Zachowaj numer seryjny i IMEI oraz włącz usługę Znajdź mój iPhone

Warto mieć zawsze włączoną usługę Znajdź mój iPhone (ang. Find my iPhone) – dzięki niej będziesz w stanie zlokalizować zgubionego lub ukradzionego iPhone’a, a także wymazać znajdujące się na nim prywatne dane.

Numer IMEI i numer seryjny znajdują się na naklejce na opakowaniu telefonu, a także w Ustawieniach → To urządzenie. Upewnij się, że zapisałeś go i przechowujesz w bezpiecznym miejscu, do którego mogą mieć dostęp również Twoi bliscy. Print screen ekranu z numerami wyślij na e-maila lub do zaufanej usługi w chmurze.

Aby sprawdzić IMEI można także użyć kody *#06# w aplikacji Telefon.

Zobacz także więcej informacji na temat tego, co zrobić, gdy zgubisz telefon?

5. Używaj bezpiecznego hasła dostępu do iPhone’a

Używaj silnego hasła alfanumerycznego zamiast czterocyfrowego PIN-u, w ten sposób utrudnisz cyberprzestępcom odgarnięcie hasła dostępowego do ustawień i konfiguracji iPhone’a.

Jak zmień kod dostępu do iPhone’a?

Wejdź do Ustawienia → Kod (lub Touch ID) i zaznacz Kod wymagany: Natychmiast (wówczas po każdej blokadzie ekranu będziesz musiał podać kod/hasło dostępu) oraz odznacz Prosty kod – zostaniesz poproszony o podanie hasła składającego się z kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych.

Dodatkowo możesz włączyć opcję Wymazywanie danych, która powoduje wymazanie wszystkiego z iPhone’a po 10 nieudanych próbach podania hasła lub kodu. Wszystkie dane, aplikacje i kontakty zostaną wymazane na zawsze bez możliwości ich przywrócenia (chyba, że masz wykonaną kopię bezpieczeństwa).

Aktywuj funkcję Autoblokady, wejdź w Ustawienia → Ogólne → Autoblokada. Funkcja Autoblokady automatycznie włącza blokadę urządzenia po okreslonym czasie bezczynności (od 1 minuty do 5).

Kod blokady w iPhone'ie
Ustawienia kodu blokady w iPhone’ie pod iOS-em

6. Wyłącz pojawiające się powiadomienia na zablokowanym ekranie

Wyłącz pojawianie się powiadomień na zablokowanym ekranie, aby uniknąć możliwość podejrzenia ich przez niepowołane osoby. Aplikacje wypychają różne powiadomienia, w których mogą być poufne dane, hasła jednorazowe, itp.

Wejdź do Ustawienia → Kod (Touch ID i hasło) sekcja DAWAJ DOSTĘP PRZY BLOKADZIE EKRANU: i odznacz Powiadomienia (brak zielonego znacznika przy opcji).

Wyłączenie powiadomień pozwoli Ci także zaoszczędzić zużycie baterii. Zobacz więcej na temat oszczędności baterii w iPhone’ie: 10 sposobów jak wydłużyć czas pracy baterii pod systemem iOS

7. Nie rób Jailbreaka

System mobilny iOS jest zamkniętym systemem, a wykonanie Jailbreaka powoduje, że masz dostęp do wielu innych funkcji i specyficznych ustawień, ale jednocześnie Twój iPhone jest bardziej podatny na ataki i dostęp.

Nie zalecamy wykonywanie Jailbreaka, jeśli na telefonie korzystasz z np. aplikacji bankowych.

8. Ogranicz dostęp aplikacji mobilnych do Twoich danych

W systemie iOS 8 możesz zabronić innym aplikacjom mobilnym zainstalowanym na Twoim iPhone’ie dostepu do informacji z GPS-a, Kontaktów czy Wiadomości SMS i iMessage. Instalacja klawiatury firmy trzeciej wymaga np. dostępu do wszystkich danych, aby można było jej używać…

Pamiętaj, że wyłączając dostęp jakiejś aplikacji do danych może spowodowac, że nie będziesz mógł z niej korzystać lub z części jej funkcji.

To już jest dmuchanie na zimne, ale dla tych, którzy mają manię na punkcie bezpieczeństwa mogą również zarządzać aplikacjami i ich dostępem do danych, szczególnie jeśli nie ufacie lub nie chcecie aby zbierane były informacje o Twoim położeniu itp.

Dostepem do danych przez aplikacje firm trzecich możesz zarządzać wybierając Ustawienia → Prywatność.

Ustawienia Prywatności w iPhone'ie
Ustawienia prywatności w iPhone’ie

9. Wyłącz Siri na zablokowanym ekranie

Siri nie jest dostępne w języku polskim, ale możesz korzystać z tej usługi w języku angielskim. Wyłączenie Siri na zablokowanym ekranie zabezpieczy Cię przed ewentualnym wyciągnięciem wrażliwych danych z iPhone’a przez Siri.

Wejdź w Ustawienia → Kod (Touch ID i hasło) w sekcji DAWAJ DOSTĘP PRZY BLOKADZIE EKRANU: wyłącz Siri. Dodakowo w ustawieniach samej usługi Siri: Ustawienia → Ogólne → Siri wyłącz opcję Zezwój „Hey Siri” lub jesli nie korzystasz z tej funkcji wyłącz ją całkowicie.

Ustawienia Siri w iPhone'ie
Ustawienia Siri w iPhone’ie

10. Korzystanie z sieci bezprzewodowych Wi-Fi

Uważaj do jakich sieci podłączasz swojego iPhone’a. Łącz się tylko z zaufanymi sieciami bezprzewodowymi, aby zapobiec przechwyceniu wysyłanych danych. Wyłącz także opcję automatycznego łączenia się ze znanymi sieciami Wi-Fi, ponieważ hackerzy mogą założyć fałszywą sieć o takiej samej nazwie jak Twoja zaufana sieć lub hotspot, a iPhone może nie rozpoznać, że jest to podszywająca się sieć Wi-Fi.

Aby wyłączyć funkcję automatycznego łączenia się ze znanymi sieciami wejdź w Ustawienia → Wi-Fi → Pytaj przed połączeniem z siecią i wybierz TAK.

11. Ustawienia mobilnej przeglądarki internetowej Safari w iPhone’ie

  1. Wyłącz ciasteczka w przeglądarce: wejdź do Ustawienia → Safari sekcja Prywatność i ochrona wybierz Nie śledź, w opcji Blokowanie ciastek wybierz Zawsze blokuj oraz włącz Alerty o fałszywych witrynach. Takie same ustawienia zaznacz w przeglądarce Chrome lub innych firm.
  2. Wyłącz Automatyczne uzupełnianie pól: Ustawienia → Safari sekcja Ogólne i wybierz opcję Hasła i autouzupełnianie
Bezpieczeństwo przeglądarki Safari w iPhone'ie
Bezpieczeństwo przeglądarki Safari w iPhone’ie

Dzięki tym ustawieniom zapobiegniesz niepowołanemu użyciu Twoich danych danych do logowania i do innych danych, które zapisywane są w plikach cookies.