Tajne laboratorium Google’a pracuje nad baterią

Sekretne laboratorium Google X pracuje nad kolejną generacją superwydajnej baterii dla urządzeń mobilnych.

Bateria Google

Według informacji opublikowanej przez Wall Street Journal (Google Gets Into Battery Arms Race), czteroosobowa grupa inżynierów w laboratoriach Google’a testuje od 2013 roku baterie innych firm, analizuje nowe technologie zasilania, które gigant mógłby użyć do swoich urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, smartwatche, tablety i uradzenia latające (drony). Grupa kierowana jest przez byłego eksperta z Apple’a dr Ramesha Bhardwaja i została założona w 2012 r.

Jedna koncepcja mówi, że ​​Google pracuje nad elastyczną baterią półprzewodnikową podobną do projektu Sakti3, w którą firma Dyson niedawno zainwestowała 15 mln dolarów. Produkcja takich baterii pozwoliłaby zmniejszyć rozmiary i zwiększyć bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, w tym przede wszystkim tych typu wearables.

Wyprodukowanie takich akumulatorów pozwoliłoby ba użycie ich do zasilania elastycznych produktów, a nawet do implantacji w ludzkim organizmie. Mogłyby zasilać funkcje wideo w Google Glass lub mogłyby zostać użyte do pomiaru stężenia glukozy we krwi. Warto zaznaczyć, że tego typu baterie nie są palne.

Wszyscy giganci technologiczni pracują nad nowymi zaawansowanymi bateriami, które przy małych rozmiarach są w stanie zasilić wymagające urządzenia. Ta firma, która pierwsza zastosuje technologię, która wyprze obecne ogniwa litowo-jonowe i zapewni długie życie urządzeń mobilnych zdobędzie ogromną przewagę nad innymi firmami.

W 2013 roku, prezes Google’a Larry Page powiedział, że żywotność baterii dla urządzeń mobilnych jest ogromnym problemem i jest to obszar, który posiada potencjał, aby wymyślać nowe technologie. Dzisiaj, w 2015 roku, posunęliśmy się chyba tylko o milimetr w tej dziedzinie. Niestety baterie wciąż nie nadążają za wymaganiami, jakie mamy my konsumenci i nasze chociażby smartfony.

Mam nadzieję, że doczekamy rewolucyjnego odkrycia zasilania dla naszych gadżetów, ale zanim to nastąpi musimy oszczędzać energię pozbawiając naszych urządzeń funkcji…

źródło PhoneArena – Google X labs working on next-gen battery for mobile devices