Udział przeglądarek internetowych na świecie

Które przeglądarki internetowe są dzisiaj najpopularniejsze na świecie i jak zmieniała się ich pozycja w latach 2010-2015? Jaka będzie przyszłość przeglądarek internetowych?

Udział przeglądarek internetowych w ciągu ostatnich 5 lat znacząco się zmienił szczególnie jeśli chodzi o czołówkę największych graczy. Jeszcze w 2010 roku najpopularniejszą przeglądarką był Internet Explorer, następnie Firefox i Google Chrome. W 2015 roku zdecydowanym liderem jest przeglądarka Google Chrome z ponad 50-proc. udziałem w rynku.

Zobacz jak wygląda udział TOP 5 przeglądarek internetowych na świecie:

  1. Google Chrome: 52,08%
  2. Internet Explorer: 20,75%
  3. Firefox: 18,46%
  4. Safari: 5,06%
  5. Opera: 1,71%

Jeśli zastanawiasz się dlaczego Microsoft zdecydowało się pożegnać z Internet Explorerem i wprowadza nową przeglądarkę o nazwie projektowej Microsoft Spartan, to wystarczy spojrzeć na poniższy wykres.

Udział przeglądarek internetowych (2010-2015)
Udział przeglądarek internetowych – ranking (2010-2015)

Internet Explorer, który jeszcze kilka lat temu zdominował rynek przeglądarek, w ostatnich latach został całkowicie przyćmiony przez Google Chrome. Starsze wersje przeglądarki Microsoftu były przyczyną wielu problemów internautów i stały się znienawidzonym symbolem przeglądarki. Mimo iż najnowsza wersja jest całkiem dobra ludzie rzadko z niej korzystają. Nie dziwi więc fakt odcięcia się Microsoftu od umierającego Internet Explorera.

Wczoraj, wraz z najnowszą kompilacją Windowsa 10, Microsft udostępnił nową, testową, przeglądarkę o nazwie kodowej Project Spartan (Internet Explorer jest nadal dostępny, ale wydaje się, że stopniowo będzie wygaszany).

Spartan nie jest jeszcze ukończony, ale wydaje się być dobrym posunięciem ze strony Microsoftu. W samej przeglądarce nie ma nic rewolucyjnego, ale czysty i prosty projekt oraz integracja z Cortaną, dają powiew świeżości w stosunku do starego IE.

Poniżej screen przeglądarki Spartan, która charakteryzuje się: czystym i prostym układem, posiada tryb odczytu (podobnie jak Safari), pozbawiona jest dodatkowych elementów (jak większość dzisiejszych przeglądarek), można w niej rysować/zaznaczać i zapisywać notatki prosto do OneNote. Cortana może przewidzieć, czego szukasz: np. wpisując Pogoda, Cortana automatycznie pokazuje pogodę dla naszej lokalizacji w pasku adresu.

Microsoft - Project Spartan

Spartan jest nadal tylko przeglądarką internetową, ale to także nowy sposób Microsoftu na walkę z silną konkurencją. Jak będzie wyglądał udział przeglądarek po premierze przeglądarki Spartan? Wszystko zależy od tego jak będzie się sprawowała – na razie może zastąpić Internet Explorera.

Zobacz także nasze inne wykresy i infografiki w dziale mobiGRAFIKA.

Poniżej udział przeglądarek na wszystkich urządzeniach od 2009 r. do lipca 2017 r. (komputery, laptopy, tablety, smartfony, telefony komórkowe):

Udział przeglądarek internetowych od 2009 do 2017 roku

źródło:

  • BusinessInsider – This is the new browser Microsoft wants you to use instead of Internet Explorer,
  • dadaviz – This Is Why Microsoft Is Killing Off The Internet Explorer Brand
  • StatCounter Global Stats – TOP 5 Desktop Browser from 2010 to 2015